SOLIDARITY OF ARTS. ODWAGA | Proces

22 sierpnia / czwartek / 18.00

PROCES. FEDERACJA ROSYJSKA KONTRA OLEG SENCOW


reż. Askold Kurov / prod. Estonia, Polska, Czechy / 2017 / dokument / 72 min
języki filmu: angielski, rosyjski ukraiński – z polskim napisami

/ audytorium ECS → wstęp wolny, rezerwacja wejściówek online – poniżej / od 1 sierpnia

Film Kurova to kronika pokazowego procesu politycznego ukraińskiego reżysera Olega Sencowa przed sądem w Rostowie nad Donem. Właściwie nie procesu, ale politycznej egzekucji. Oskarżony o terroryzm, planowanie ataków na mosty, linie energetyczne oraz pomnik Lenina, torturowany w śledztwie i skazany na 20 lat więzienia Sencow nigdy nie przyznał się do winy. Bronił się odważnie i bez cienia wahania. Zaprzeczał wszystkim oskarżeniom i sam oskarżał swoich oskarżycieli.
W czasie procesu jeden ze współoskarżonych odwołał swoje zeznania złożone w śledztwie przeciwko Sencowowi i ogłosił, że wymuszano je torturami. Stosowanie tortur potwierdzili lekarze. Mimo to Sencow został skazany. Los Sencowa miał być brutalną nauczką dla innych, którzy również chcieliby protestować przeciwko rosyjskiej dominacji.
Sencow odsiaduje wyrok w obozie w Workucie. W kampanię na rzecz jego uwolnienia zaangażowali się m.in Agnieszka Holland, Ken Loach, Pedro Almodóvar, a także Europejska i Polska Akademia Filmowa. Parlament Europejski uhonorował go Nagrodą Sacharowa, przyznawaną szczególnie zasłużonym w walce na rzecz praw człowieka i wolności. Film pokazuje również solidarność świata filmowego wobec sprawy Sencowa.
Oleg Sencow stał się symbolem walki o uwolnienie więźniów politycznych na całym świecie.

SOLIDARITY OF ARTS. ODWAGA | rezerwacje