SOLIDARITY OF ARTS. ODWAGA | Obywatel Jones

23 sierpnia / piątek / 18.00

OBYWATEL JONES

reż. Agnieszka Holland, scen. Andrea Serdaru-Barbul / prod. Polska, Ukraina, Wielka Brytania / 2019 / thriller polityczny / 2 godz. 21 min
język filmu: angielski – z polskimi napisami

/ audytorium ECS → wstęp wolny, rezerwacja wejściówek online poniżej – od 1 sierpnia

Najnowszy film Agnieszki Holland przedstawia historię Garetha Jonesa – postaci autentycznej, walijskiego dziennikarza, który zyskał sławę, pisząc artykuł o swoim spotkaniu z Adolfem Hitlerem. W 1933 roku wyruszył do Związku Radzieckiego po swój kolejny wielki temat, chciał opisać gwałtowną modernizację kraju. Słysząc zatrważające plotki na temat wielkiej klęski głodu w ZSRR, Jones udał się w samotną podróż przez Ukrainę i odkrył przerażającą prawdę, stojącą za reżimem Stalina i sowiecką utopią. Był jednym z nielicznych obcokrajowców, którzy stali się naocznymi świadkami tragedii wielkiego głodu, jaki pochłonął według różnych szacunków od 3 do 6 milionów ofiar. Miliony ludzi umierały z głodu, podczas gdy tony zboża sprzedawano za granicę, by sfinansować proces industrializacji radzieckiego imperium.
Po powrocie do Londynu Jones pisze artykuł ukazujący horror, którego doświadczył. Publikacja jest wyciszana, a jej autentyczność podważana przez zachodnich dziennikarzy, pozostających pod wpływem Kremla. Pomimo śmiertelnych pogróżek Gareth nie ustaje w swojej odważnej walce o prawdę. Swoimi odkryciami postanawia podzielić się z młodym, aspirującym pisarzem – George’em Orwellem. Reporterskie śledztwo Jonesa stało się dla Orwella inspiracją do powstania, jak się okazało, jednej z najsłynniejszych powieści XX wieku – „Folwarku zwierzęcego”.

SOLIDARITY OF ARTS. ODWAGA | rezerwacje