Wałęsa. Człowiek z nadziei

reż. Andrzej Wajda
produkcja: Polska | 2013 | 2 godz. 7 min
13 marca 2016 | niedziela | godz. 20.30 | rezerwacja

Przed projekcją, o godz. 18.00 odbędzie się spotkanie z Andrzejem Wajdą i Krystyną Zachwatowicz
moderator: Dorota Wellman, dziennikarka, która wcieliła się w postać Henryki Krzywonos w filmie „Wałęsa. Człowiek z nadziei”
Filmowa biografia Lecha Wałęsy, obejmująca okres od krwawo stłumionych strajków w Stoczni Gdańskiej w grudniu 1970 roku do słynnego przemówienia przed połączonymi izbami amerykańskiego Kongresu 15 listopada 1989 roku.

Marzec 1981. Sławna włoska dziennikarka Oriana Fallaci w towarzystwie tłumacza przyjeżdża na gdańskie blokowisko, by zrobić wywiad z Lechem Wałęsą, jeszcze do niedawna nikomu nieznanym robotnikiem, a dziś przywódcą liczącej 10 milionów ludzi Solidarności – pierwszego niezależnego związku zawodowego po wschodniej stronie „żelaznej kurtyny”. Już początek rozmowy ujawnia, że dojdzie do starcia dwóch silnych osobowości. Zarówno Fallaci, jak i Wałęsa chcą narzucić swój styl rozmowy. Kolejne pytania dziennikarki stają sie pretekstem do długich retrospekcji, odsłaniających poszczególne etapy życiowych losów Lecha Wałęsy.

Grudzień 1970. Na wybrzeżu wybucha bunt robotników przeciwko władzy komunistycznej. Młody Wałęsa, podówczas już zaangażowany w działalność opozycyjną, próbuje powściągać swych bardziej krewkich kolegów, ale i tak wpada w ręce Służby Bezpieczeństwa. Jej funkcjonariusze szantażem zmuszają go do podpisania kilku dokumentów. Po opuszczeniu aresztu Wałęsa wraca do pracy w stoczni. Rodzą mu się kolejne dzieci. Nie rezygnuje z działalności konspiracyjnej, przez co sprowadza na siebie i swoją rodzinę liczne szykany i kłopoty. Jego życie osobiste z pewnością ległoby w gruzach, gdyby nie żona Danuta. Kiedy jego całymi dniami nie ma w domu (bo konspiruje albo siedzi w więzieniu), to na jej barkach spoczywa wychowanie dzieci i zapewnienie rodzinie choćby pozorów stabilizacji.

źródło: filmpolski.pl 

Podczas czterodniowego przeglądu twórczości WEDŁUG WAJDY… odbędą się wystawy – rysunków Andrzeja Wajdy, z jego kuratorskim oprowadzaniem i dedykowanej związkom z Gdańskiem w tryptyku „Człowiek z…”.
PROGRAM | WYSTAWY
miejsce | ECS, ogród zimowy i Galeria Trap
otwarte | 11–14 marca 2016, w godz. 10.00–18.00
wstęp | wolny

/ UKRYTE / WYPOWIEDZIANE / PRZYPOMNIANE
Grudzień ’70 w filmowym tryptyku Andrzeja Wajdy
Wystawa czynna do 30 kwietnia

/ ANDRZEJ WAJDA. SZKICE
Prace ze zbiorów Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie
UWAGA! 14 marca, poniedziałek, godz. 12.00
Oprowadza sam Andrzej Wajda


*
program projekcji i spotkań może ulec zmianie


WEDŁUG WAJDY...