ZROZUMIEĆ SIERPIEŃ / WRACAMY DO BAZY

W projekcie ZROZUMIEĆ SIERPIEŃ pielęgnujemy pamięć o wydarzeniach, dzięki którym dziś żyjemy w wolnej Polsce, i sięgamy do najważniejszej wartości Sierpnia ’80 – idei solidarności przez małe „s”.

Przez ostatnie lata odwiedziliśmy 19 gdańskich dzielnic m.in. Stogi, Nowy Port, Siedlce, Brzeźno, Wrzeszcz, Orunię. Zrealizowaliśmy 61 inicjatyw i akcji społecznych.
Teraz wracamy do miejsca, gdzie wszystko się zaczęło: strajk stoczniowców, Solidarność, upadek komunizmu i triumf wolności. Wracamy do stoczni. Wracamy do bazy!

Nasze otoczenie i sąsiedztwo zmieniają się. Na historycznym obszarze dawnej Stoczni Gdańskiej powstaje nowa dzielnica – Młode Miasto. Chcemy być częścią tego procesu, chcemy razem z Wami oswajać zachodzące zmiany, zachowywać historie miejsc i ludzi, obserwować i wzmacniać podejmowane przez nich działania.

Projekt opieramy na trzech filarach: dziedzictwie (po)stoczniowym, wrażliwości na przestrzeń oraz wartościach miasta obywatelskiego. Kierujemy go przede wszystkim do mieszkanek i mieszkańców, osób pracujących i działających na terenie stoczni, artystek i artystów, aktywistek i aktywistów oraz wszystkich, dla których teren postoczniowy jest istotny.

Zapraszamy Was do rozmów, spacerów i warsztatów, podczas których skupimy się na przestrzeni wokół nas. Słuchajcie naszego podcastu – zagłębimy się w stoczniowe opowieści, by silniej zakorzenić się w miejscu i jego tożsamości w duchu wspólnej odpowiedzialności za nasze stoczniowe sąsiedztwo.


KONTAKT:
e-mail: zrozumiecsierpien@ecs.gda.pl

Koordynatorka projektu
Aneta Lehmann, tel.: +48 516 283 659

Zespół projektowy
Sylwia Bruna, tel.: +48 517 368 127
Bartosz Rief, tel.: +48 517 368 094