SPOTKANIE AUTORSKIE Z UŁADZIMIREM NIAKLAJEU

Prezentacja najnowszej książki „Automat z wodą gazowaną z syropem lub bez. Powieść mińska”

termin | 12 kwietnia 2015, niedziela, godz. 17.00
miejsce | ECS, pl. Solidarności 1, biblioteka (I piętro)
wejście | przez historyczną stoczniową Bramę nr 2
wstęp | wolny, po wcześniejszej rezerwacji

Czy wszyscy Polacy 30+ pamiętają smak wody gazowanej z syropem, serwowanej z ulicznego dystrybutora? I choćby to łączy nas z mińskim krajobrazem sprzed lat. „Złoty pył młodości, który rozprzestrzenia się w przenikniętej światłem przestrzeni mińskiej powieści Uładzimira Niaklajewa, jest esencją tej książki. Nawet jeśli nie wszystko było tak, jak opisał to autor, jednak ten romantyzm naszej młodości, czystość naszych porywów, przyjaźń, miłość, muzyka, poezja – wszystko było właśnie takie. I oprócz smaku wody gazowanej z syropem, czytając powieść, poczułem jeszcze smak tamtego powietrza – w Mińsku początku lat sześćdziesiątych, „ostatnich lat odwilży, której wiosenny zapach dotarł już z Moskwy do Mińska (…)” – w posłowiu napisał Wiktar Ledzieniew.

Uładzimir Niaklajeu, to poeta, prozaik i działacz polityczny. Świat usłyszał o nim w grudniu 2010 roku, kiedy kandydował na urząd prezydenta jako jeden z kandydatów opozycyjnych. W dniu wyborów, jeszcze przed zamknięciem lokali wyborczych, został dotkliwie pobity przez nieznanych, ubranych na czarno mężczyzn. Natychmiast trafił do szpitala, skąd uprowadzili go w nieznanym kierunku anonimowi sprawcy. Dopiero po pewnym czasie okazało się, że przetrzymuje go w swojej siedzibie, w skandalicznych warunkach, białoruskie KGB. Po miesięcznym pobycie w więzieniu umieszczono go na kilka miesięcy w areszcie domowym, podczas którego ograniczono mu możliwość spotkań z kimkolwiek (w tym z rodziną i lekarzem) i poddawano nieustającej obserwacji. Areszt zakończył się procesem, w którym Niaklajeu skazano na dwa lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata.
Spotkanie prowadzeni Anna Sobecka, dziennikarka Radia Gdańsk, zajmująca się problematyką kulturalną, artystyczną, społeczną i literacką.

Przed spotkanie kupić będzie można dwie książki Uładzimira Niaklajewa
● „Automat z wodą gazowaną z syropem lub bez. Powieść mińska” | w promocyjnej cenie: 30 zł
● Tomik poezji „Poczta gołębia” | w cenie: 15 zł.