Exit. Pułapki radykalizmu

reż. Karen Winther | produkcja: Norwegia, Szwecja, Niemcy | 2018 | dokument | 1 godz. 20 min 
języki: angielski, francuski, niemiecki, norweski, duński + napisy po polsku i angielsku

18 października | piątek | godz. 18.00


Dokument Karen Winther przybliża sylwetki sześciu osób, które w przeszłości należały do różnego rodzaju radykalnych ugrupowań. Wśród nich jest Manuel Bauer, dawny szef niemieckiej neonazistowskiej bojówki. Bauer wierzył w nazizm do czasu, gdy podczas pojedynku ze znacznie silniejszym Niemcem niespodziewanie z pomocą przyszło mu dwóch Turków. Ci, których do tej pory uważał za „podludzi” okazali się jego sprzymierzeńcami. Fundamenty dotychczasowej ideologii zaczęły pękać. Decydując się na odejście z bojówki, musiał liczyć się z zagrażającym mu niebezpieczeństwem – z radykalnych organizacji faszystowskich nie ma bowiem drogi wyjścia.

Bohaterowie filmu wpadli w pułapkę radykalizmu często w młodości, a teraz, już jako dorośli i wolni od uprzedzeń ludzie, wciąż żyją w stresie. Targają nimi wyrzuty sumienia. Są pełni strachu przed zemstą ze strony dawnych „przyjaciół”. Czy zasłużyli na drugą szansę?

ROZMOWA PO FILMIE | Bez wyjścia?
Obserwowany od kilku lat w Europie gwałtowny wzrost poparcia dla ugrupowań nacjonalistycznych zmusza do postawienia kilku podstawowych pytań. Dlaczego się radykalizujemy? Co jest przyczyną narastającej przemocy na tle narodowościowym, rasowym, religijnym? Jaka jest skala zagrożenia dla demokratycznego porządku? Oraz, czy istnieje skuteczna metoda na odwrócenie tej tendencji – czy istnieje szansa na „exit”?


Rozmówcy:
Stanisław Czerczak | ekspert w obszarze przeciwdziałania radykalizacji w środowisku młodzieżowym. W przeszłości związany z ruchem neofaszystowskim oraz pseudokibicowskim. Założyciel Fundacji Codex, która pomaga młodym ludziom opuścić ekstremistyczną grupę. Specjalista w dziedzinie innowacyjnych strategii typu „EXIT” i innych metod o charakterze deradykalizującym.

Tomasz Plaszczyk | prawnik, były funkcjonariusz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, major w stanie spoczynku, obecnie adwokat. Ekspert Instytutu Bezpieczeństwa Społecznego w dziedzinie przeciwdziałania radykalizacji i przestępstwom motywowanym nienawiścią. Współtworzy specjalistyczne programy edukacyjne, prowadzi szkolenia dla policjantów i nauczycieli.

Prowadzenie:
Marta Siciarek | prezeska Fundacji Otwarte Idee, współprzewodnicząca Gdańskiego Modelu Integracji Imigrantów. Odpowiada za kwestie migracji i równego traktowania w Obszarze Metropolitalnym Gdańsk-Gdynia-Sopot.



→ PROGRAM AAFF 2019