Zniknięcie mojej matki

reż. Beniamino Barrese | produkcja: Włochy, USA | 2018 | dokument | 1 godz. 35 min 
języki: włoski + napisy po polsku i angielsku

14 października | poniedziałek | godz. 18.00


Osobisty dokument syna legendarnej włoskiej modelki Benedetty Barzini, w którym stara się on zrozumieć postępowanie matki. W 1966 roku magazyn „Harper’s Bazaar” uznał Barzini za jedną ze stu najpiękniejszych kobiet na ziemi, ta jednak w latach 70. postanowiła opuścić świat mody i weszła na wojenną ścieżkę z mizoginią przemysłu. Barzini wstąpiła do Partii Komunistycznej, aktywnie promowała feminizm i lewicowe poglądy. Rozczarowana efektami swoich działań, pogrążona w kryzysie egzystencjalnym i zmęczona materializmem świata postanowiła uciec na bezludną wyspę. Jako 75-latka żyje bez telefonu, komputera i konta bankowego.

Realizując swój film, Beniamino Barrese pragnie za wszelką cenę dotrzeć do matki. I choć to zbliżenie pełne jest niepowodzeń i starć, jego entuzjazm nie gaśnie. Postawiony przez niego cel – zachowania pamięci o antykonformistycznej ikonie mody lat 60. – musi zostać spełniony.

NAGRODY | Biografilm Festival Bologna 2019 – Nagroda Specjalna i Nagroda Premio Ucca; Global Cinema Film Festival w Bostonie 2019 – Najlepszy Film Dokumentalny; Sundance 2019 – Najlepszy Film Dokumentalny Zagraniczny (nominacja); Golden Globes Italy 2019 – Najlepszy Film Dokumentalny (nominacja); MFF DocAviv 2019 – Najlepszy Film Dokumentalny.

ROZMOWA PO FILMIE | Bunty kobiet
W 1966 roku magazyn „Harper’s Bazaar” uznał modelkę Benedettę Barzini za jedną z najpiękniejszych kobiet na ziemi, ta jednak w latach 70. postanowiła opuścić świat mody i weszła na wojenną ścieżkę z mizoginią przemysłu. Historia jej życia jest pretekstem do rozmowy o buntach kobiet: przeciwko czemu protestują dziś kobiety na świecie, o jakie prawa się upominają i co pragną zmienić?

W rozmowie udział wezmą kobiety trzech generacji:
prof. Joanna Rutkowiak | jedna z najważniejszych postaci gdańskiej pedagogiki. Gdańszczanka urodzona w Warszawie, gdzie przeżyła wojnę i spędziła wczesną młodość. Stopnie i tytuły naukowe zdobyła w Wyższej Szkole Pedagogicznej i na Uniwersytecie Gdańskim – uczelni, w której przez 25 lat kierowała Zakładem Teorii Kształcenia oraz przez pewien okres pełniła funkcję prodziekan dawnego Wydziału Humanistycznego.

dr Magdalena Żadkowska | socjolożka, adiunktka w Instytucie Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Gdańskiego. Prowadzi zajęcia z socjologii relacji intymnych, komunikacji międzykulturowej, zarządzania różnorodnością w organizacji i gender studies. Badaczka życia codziennego par oraz relacji kobiet i mężczyzn w domu i w pracy. Rzeczniczka równouprawnienia i różnorodności, autorka projektów społecznych.

Julia Borzeszkowska | studentka pierwszego roku prawa na Uniwersytecie Gdańskim, członkini grupy Młoda Zaraza zrzeszającej młodych aktywistów działających na rzecz klimatu, tolerancji i kultury politycznej. Jeszcze jako licealistka zorganizowała „Marsz ponad podziałami”, który przeszedł ulicami Gdańska w proteście przeciwko nienawiści.

Prowadzenie:
Krystyna Weiher-Sitkiewicz | animatorka kultury. Z wykształcenia polonistka i filmoznawczyni, doktorantka na Uniwersytecie Gdańskim. Pracuje w Muzeum Narodowym w Gdańsku, współpracuje z Akademickim Centrum Kultury „Alternator”, Europejskim Centrum Solidarności, Centrum Kultury w Gdyni i Against Gravity.


→ PROGRAM AAFF 2019