UROCZYSTOŚĆ WRĘCZENIA MEDALI WDZIĘCZNOŚCI

termin | 31 sierpnia, sobota, godz. 17.00
miejsce | ECS, audytorium
wstęp | wolny

MEDAL WDZIĘCZNOŚCI to nagroda ustanowiona przez ECS w 30 rocznicę narodzin Solidarności. Medal wyróżnia tych obcokrajowców, którzy wspomagali Polskę w jej trudnej walce o wolność i demokrację w czasie komunistycznej dyktatury, badają i popularyzują na świecie historię antykomunistycznej, demokratycznej opozycji w Polsce, a także w duchu ideałów Solidarności stają w obronie uniwersalnych praw człowieka, angażują się na rzecz promocji idei solidarności jako podstawy europejskiego porządku, działają na rzecz porozumienia między narodami, a ład społeczny i moralny budują na dialogu.
Dotąd Medalem Wdzięczności uhonorowano 699 osób.

LAUREACI
Gábor Demszky
Węgierski polityk, z wykształcenia prawnik i socjolog. W latach 70. XX wieku przyłączył się do opozycji demokratycznej. W 1983 roku został skazany na karę sześciu miesięcy pozbawienia wolności za drukowanie podziemnych wydawnictw. Uważany jest za jednego z ojców samizdatów, czyli zabronionych przez władze publikacji wydawanych na terenie byłego Związku Radzieckiego i w krajach byłego bloku komunistycznego. W działaniach opozycyjnych inspirował się Solidarnością i inspirował Solidarność. Burmistrz Budapesztu, czterokrotnie wybrany w wyborach (1990–2010).

Myrosław Marynowycz
Ukraiński dziennikarz, tłumacz, pedagog, prorektor Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego we Lwowie, działacz społeczny. Współzałożyciel Ukraińskiej Grupy Helsińskiej i ukraińskiej Amnesty International. Założyciel i prezes ukraińskiego ośrodka Międzynarodowego PEN-Klubu. Osiem lat przesiedział za obronę praw człowieka w Związku Radzieckim. Pięć lat temu, w dobie zaciętych walk w wojnie ukraińsko-rosyjskiej, był jednym z głównych mówców podczas otwarcia nowej siedziby ECS przy pl. Solidarności.

Frans Timmermans
Pierwszy wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej. Holenderski dyplomata, deputowany krajowy, minister spraw zagranicznych w rządzie Marka Ruttego (2012–2014). W 1987 roku został urzędnikiem w departamencie integracji europejskiej Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Wspierał wysiłki Polski w drodze do Unii Europejskiej. W latach 70. i 80. XX wieku promował Czesława Miłosza i polską myśl demokratyczną, aby nasza historia i kultura były obecne na zachodzie Europy.

LAUDACJE
Basil Kerski, dyrektor ECS