PLAKATY DRUŻYNY LECHA | Jarosław Maciej Goliszewski oprowadza po wystawie stałej ECS

termin | 28 kwietnia, niedziela, od godz. 12
miejsce | ECS, pl. Solidarności 1
wstęp | wolny + rezerwacja miejsc (formularz poniżej)

Będą częściowo wolne wybory do parlamentu – zdecydowano podczas rozmów Okrągłego Stołu. Opozycja powołała Komitet Obywatelski „Solidarność”. Ruszyła kampania wyborcza.
„Różne zdania – jedna Polska”, „Polski skłóconej Europa nie chce”; „Spokój tak. Awanturom nie” – głosiły hasła strony rządowej.

Opozycja promowała swoich kandydatów m.in. na łamach „Gazety Wyborczej” oraz w studiach wyborczych: radiowym, prowadzonym przez znanego komentatora sportowego Bohdana Tomaszewskiego i telewizyjnym, którego gospodarzem był satyryk i autor Jacek Fedorowicz. Kandydatów wspierały znane osobistości, wśród nich Jane Fonda i Stevie Wonder. Jednak tym, co na lata pozostało w pamięci Polaków były słynne plakaty tzw. drużyny Lecha, czyli fotografie kandydatów w towarzystwie Lecha Wałęsy. W wyborach do Sejmu i Senatu 4 czerwca 1989 roku pod sztandarami Solidarności szło 261 kandydatów, lwia część z nich reklamowała się na afiszach ramię w ramię z Lechem Wałęsą. Autorów fotografii była cała plejada. 28 kwietnia w ECS o tym, jak realizowano sesje zdjęciowe opowie Jarosław Maciej Goliszewski, jeden z twórców zdjęć do plakatów tzw. drużyny Lecha.

Jarosław Maciej Goliszewski | Fotograf, dokumentalista opozycji demokratycznej, współzałożyciel agencji fotograficznej Epoka.
Internowany w stanie wojennym w obozie w Białołęce, gdzie przy użyciu przemyconych dwóch aparatów fotograficznych dokumentował życie codzienne. Współpracował z podziemnymi wydawnictwami m.in. z „Przeglądem Wiadomości Agencyjnych”, prasą emigracyjną, m.in. z „Poglądem” i „Nowym Dziennikiem”. Pracował dla miesięczników „Powściągliwość i Praca”, „Konfrontacje” i „Więź”, tygodnika „Przegląd Katolicki” i prasy katolickiej: „Tygodniku Powszechnym” i „Niedzieli”. Podczas kampanii wyborczej przed wyborami 4 czerwca 1989 roku był współautorem sesji fotograficznych – obok fotografów: Erazma Ciołka, Jerzego Kośnika i Macieja Laprusa – podczas których powstały zdjęcia do słynnych plakatów kandydatów opozycji z Lechem Wałęsą. Pierwsza sesja fotograficzna odbyła się 29 kwietnia 1989 roku w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej.

Spotkanie poprowadzi Adam Cherek, historyk z Działu Archiwum i Organizacji Wystaw ECS, którego starania walnie przyczyniły się do tego, że archiwum ECS posiada największy z Polsce zbiór plakatów drużyny Lecha, brakuje nam tylko dwóch! To było wielkie przedsięwzięcie, w poszukiwaniach wsparło nas ponad 100 instytucji kultury i ok. 100 prywatnych kolekcjonerów, w tym aż ponad 50 ówczesnych kandydatów Solidarności.