WYSTAWA FOTOGRAFII | WAJDA 40/90

termin | 9–27 marca 2018
miejsce | ECS, ogród zimowy (parter)
wstęp | wolny

Andrzej Wajda 6 marca 2016 roku skończył 90 lat. Miał wówczas na koncie 40 filmów fabularnych – stąd tytuł wystawy: ANDRZEJ WAJDA 40/90. Nieoczekiwanie Mistrz odszedł siedem miesięcy później. 13 stycznia 2017 roku odbyła się premiera „Powidoków”, ostatniego jego filmu o Władysławie Strzemińskim.

Wystawa prezentuje w porządku chronologicznym wszystkie fabularne filmy Andrzeja Wajdy, które powstawały przez ponad 60 lat jego aktywności twórczej: od debiutanckich „Pokoleń” z 1954 roku, aż do „Powidoków” z 2017 roku.

Na planszach wystawy znajdują się fotosy, zdjęcia z planu filmowego i plakaty uzupełnione fotokadrami odsyłającymi do fragmentów filmów i zwiastunów. Autorem tekstu jest prof. Krzysztof Kornacki, kurator przeglądu WEDŁUG WAJDY…

Wystawa powstała z inicjatywy i środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, zrealizowana została przez Filmotekę Narodową we współpracy z wieloma instytucjami, m.in. studiami filmowymi Kadr, Zebra, Tor, a także CRF, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” i Muzeum Kinematografii w Łodzi.