SPACER SUBIEKTYWNY | ŚLADAMI ANDRZEJA WAJDY I KRYSTYNY ZACHWATOWICZ

termin | 10 marca 2018, sobota, godz. 12.00
wejście | przez historyczną stoczniową Bramę nr 2
zbiórka | ECS, hol główny (vis-à-vis kas), szukajcie dużego długopisu Lecha Wałęsy
wstęp | wolny + REZERWACJA MIEJSC → tutaj
zapisy | decyduje kolejność zgłoszeń

„Andrzej i Krystyna. Późne obowiązki” to opowieść o Andrzeju Wajdzie i Krystynie Zachwatowicz – najbardziej twórczym polskim małżeństwie. W błędzie jest ten, kto sądzi, że wie o Wajdach wszystko albo choćby wiele.
Jak Andrzej Wajda radził sobie z polityką kulturalną PZPR, czy ufał intuicjom żony Krystyny, co myślał o lustracji, jak komentował rozłam społeczny po katastrofie smoleńskiej. Będzie śmiesznie, jak wówczas, gdy kot i dwa psy pożarły paszport, ale i poważnie, gdy wspominać będziemy „Człowieka z marmuru” i przyjazd Andrzeja Wajdy do strajkującej Stoczni Gdańskiej w Sierpniu ’80, Złotą Palmę dla „Człowieka z żelaza”, przygotowania Lecha Wałęsy do debaty telewizyjnej z Alfredem Miodowiczem, zaangażowanie reżysera w działania komitetów obywatelskich, powstanie „Gazety Wyborczej”, sesję zdjęciową kandydatów solidarnościowych przed wyborami 4 czerwca 1989 roku, aktywności senatorskie…

O ich wielkich osiągnięciach w przestrzeni publicznej: o wspólnych filmach i spektaklach, o społecznych obowiązkach artystów, o miłości do zwierząt i o wielkiej miłości opowiedzą – Krzysztof Burnetko i Witold Bereś, autorzy książki „Andrzej i Krystyna. Późne obowiązki” (2017), a towarzyszyć im będzie Adam Cherek, współtwórca wystawy stałej ECS.