SKĄD WZIĄŁ SIĘ „GOŚĆ”?

strona główna
O PROJEKCIE
TRÓJMIEJSKA PREMIERA
KALENDARZ PROMOCJI
→ SKĄD WZIĄŁ SIĘ „GOŚĆ”?
JAK KUPIĆ?
WSPOMNIENIA

 GALERIA FOTO
ŚLADY | wystawa fotografii
Znalezienie tytułu dla wydawnictwa dedykowanego tak zacnej osobie, jaką był abp Tadeusz Gocłowski, to bardzo trudne zadanie. Przekonało się o tym kolegium programowe projektu już podczas pierwszego wielogodzinnego spotkania, na którym dokonywano wyboru zdjęć do albumu.

Problem szczęśliwie sam się rozwiązał, bo wśród nadesłanych przez fotoreporterów zdjęć było jedno okładkowe – abp Tadeusz Gocłowski w kasku na głowie, opatrzonym krótkim opisem GOŚĆ. Choć trudno w to uwierzyć, to nie jest fotomontaż, taka metafora zdarza się niezwykle rzadko.
– W skrócie to jedno zdjęcie oddaje rolę metropolity w naszej społeczności – nie ma wątpliwości Mirosław Miłogrodzki, autor szaty graficznej wydawnictwa, członek kolegium.

Zdjęcie wykonał Grzegorz Mehring, pracujący wówczas dla „Dziennika Bałtyckiego”, podczas uroczystości oddania do użytku terminalu paliwowego w rafinerii Grupy Lotos SA w Gdańsku, 21 lutego 2006 roku.
– To jest odczekana fotografia. Skierowałem obiektyw w kierunku metropolity i czekałem na reakcję – wspomina Grzegorz Mehring. – Podniósł wzrok, lekko się uśmiechnął, może miał świadomość, że ten kask i napis na nim to żart. Odczekałem moment i nacisnąłem spust.