Wystawa ŚLĄSKU, OBUDŹ SIĘ!

termin | 12 grudnia 2016 – 30 czerwca 2017
wernisaż | 12 grudnia 2016, godz. 12
miejsce | ECS, Galeria Trap (antresola)
wstęp | wolny

Ekspozycja poświęcona jest pamięci okresu stanu wojennego na Górnym Śląsku. Autorem tej wystawy jest młody francuski fotograf, rocznik 1985. Nicolasa Leblanc nie było jeszcze na świecie, kiedy narodziła się w Polsce Solidarność, a potem władza wprowadziła stan wojenny wyprowadzając na ulice czołgi. Przyznaje, że była to dla niego „obca historia”.
Decyduję się na podróż po Śląsku w poszukiwaniu dawnych liderów związkowych, opozycjonistów, górników, aby pozbierać ich wspomnienia i świadectwa. Te poszukiwania pozwalają mi na rekonstrukcję wydarzeń oraz na poskładanie strzępów pamięci zbiorowej. Spotkania zabierają mnie w miejsca symboliczne, jak również prowadzą poprzez ciągle bardzo żywą kulturę Śląska – mówi autor wystawy.
Co ciekawe, Nicolasa Leblanc interesują również przeobrażenia dotykające Śląsk, w wyniku likwidacji kopalń. Nie bez przyczyny, sam pochodzi z regionu z Lille, stolicy zagłębia górniczo-hutniczego Nord, które przeszło intensywny proces restrukturyzacji.
Jego domeną jest fotografia zaangażowana. Tematem innych jego projektów byli m.in. ubiegający się o azyl w Słowenii czy sudańscy uchodźcy. Oscyluje między sztuką i dziennikarstwem, między interpretacją a reprezentacją rzeczywistości.
 


fot. Nicolas Leblanc