39 ROCZNICA PODPISANIA POROZUMIEŃ SIERPNIOWYCH

termin | 31 sierpnia, sobota, godz. 10.00
miejsce | historyczna stoczniowa Brama nr 2, ul. Doki
wstęp | wolny

Otwieranie na oścież stoczniowej Bramy nr 2 w rocznicę zakończenia strajku w Sierpniu ’80 stało się już tradycją.

Przez bramę wiodło niegdyś główne wejście do Stoczni Gdańskiej i ma ono swoją długą niepodległościową historię.
Podczas strajku w grudniu 1970 roku żołnierze Ludowego Wojska Polskiego zastrzelili przed nią dwóch stoczniowców – Jerzego Matelskiego i Stefana Mosiewicza, a ranili jedenastu.
14 sierpnia 1980 roku zamknięcie bramy oznaczało rozpoczęcie kolejnego strajku w Stoczni Gdańskiej. Na bramie zawieszono wizerunki Matki Boskiej i papieża Jana Pawła II, a przybywający pod stocznię ludzie udekorowali ją kwiatami. Na bramie strajkujący powiesili tablice z 21 strajkowymi postulatami, by wszyscy, niezależnie od wprowadzonej przez komunistów blokady informacyjnej, mogli się dowiedzieć, co jest celem strajku (tablice są eksponowane na wystawie stałej ECS). To z tej bramy Lech Wałęsa ogłosił zakończenie protestu i powstanie pierwszego w bloku komunistycznym niezależnego od władz i komunistycznej partii związku zawodowego.
Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku Brama nr 2 – symbol sierpniowego zwycięstwa – została zniszczona przez czołg. Wydarzyło się to rankiem 16 grudnia, w 11 lat po zdławieniu strajku w grudniu 1970 i rok po odsłonięciu pomnika Poległych Stoczniowców 1970.
Brama nr 2 jest jednym z najważniejszych zabytków najnowszej historii Gdańska, Polski i Europy.

W uroczystości udział zapowiedzieli m.in. bohaterowie wydarzeń: Lech Wałęsa, Henryka Krzywonos, Bogdan Borusewicz i Jerzy Borowczak.
Głos zabiorą m.in. Aleksandra Dulkiewicz – prezydent Gdańska, Mieczysław Struk – marszałek województwa pomorskiego i Basil Kerski – dyrektor ECS.

Po otwarciu bramy zapraszamy na drożdżówkę i kawę.