STOCZNIA MOVIE | projekcja filmowa z muzyką na żywo

termin | 8 czerwca, sobota, godz. 18.00, 19.00
miejsce | ECS, audytorium (parter)
wstęp | wolny

Tego wieczoru – zarówno o godz. 18.00, jak i 19.00 – zobaczycie Państwo dwa filmy. Pierwszy nosi tytuł „Stocznia Movie”. To dokument zmontowany z archiwalnych kadrów stoczniowych, przechowanych od 1945 roku w archiwum Stoczni Gdańskiej, w których została zapisana historia Gdańska. Na żywo zagra Irek Wojtczak – saksofonista, improwizator, kompozytor, aranżer i nauczyciel akademicki – z zespołem.

Drugi film to dokument pt. „Zenon Mirota – portrety stoczni”, o fotografie stoczniowym, postaci nietuzinkowej. Zenon Mirota, od 1953 roku zatrudniony w Stoczni Gdańskiej na etacie zakładowego fotografa, na przestrzeni niemal 50 lat pracy stał się kronikarzem życia olbrzymiego zakładu przemysłowego. Jego dziełem jest nie tylko fotografia industrialna, dokumentująca pracę stoczni, ale i ikoniczne obrazy ludzi i obiektów.
– Kocham tę stocznię – mówi Zenon Mirota. – Tam się wychowałem. To było moje życie.

Filmy zapowiedzą Anna Maria Mydlarska – kierowniczka Działu Dokumentacji Filmowej ECS i reżyser filmowy, oraz Andrzej Trzeciak – kustosz zajmujący się w ECS dziedzictwem kulturowym Stoczni Gdańskiej.

Repertuar wieczoru
/ STOCZNIA MOVIE, 30 minut, realizacja: Anna Maria Mydlarska, Andrzej Trzeciak i Piotr Tomaszkiewicz
/ ZENON MIROTA – PORTRETY STOCZNI, 25 minut, realizacja: Anna Maria Mydlarska i Piotr Tomaszkiewicz, muzyka: Marek Kuczyński