08.06.2018

PODWÓJNE ŻYCIE | spotkanie autorskie z Antje Vollmer

termin | 8 czerwca 2018, piątek, godz. 16.00
miejsce | ECS, biblioteka (1 piętro)
wstęp | wolny

Spotkanie z Antje Vollmer, autorką książki „Podwójne życie”Autorka w podwójnej biografii przypomina historie rodzinne dwojga młodych arystokratów z odległych dziś Prus Wschodnich, którzy poświęcili życie własne oraz swych córek i krewnych dla ratowania ludzkiej godności. Antje Vollmer była wiceprzewodniczącą Bundestagu i deputowaną Partii Zielonych i pastorem, obecnie jest wykładowcą akademickim.

Wybrane fragmenty „Podwójne życie” odczytają w j. polskim Magdalena Boć w j. niemieckim Torsten Münchow. Na spotkanie z autorką zapraszają Cornelia Pieper, Konsul Generalna Republiki Federalnej Niemiec, oraz prof. dr Klaus-Dieter Lehmann, dyrektor Instytutu Goethego.

Wstrząsająca książka Antje Vollmer wiąże najróżnorodniejsze świadectwa w pełną napięcia historię wschodniopruskiej rodziny, która sprostała najtrudniejszym wyzwaniom swoich czasów. Autorka stworzyła dla obojga Lehndorffów imponujące epitafium.
Die Zeit

„Podwójne życie” Antje Vollmer to biografia Heinricha von Lehndorffa, ale także portret pruskiej arystokracji – nieistniejącej już warstwy społecznej, która przez pokolenia nadawała ton w niemieckim państwie. (...) Oprócz portretu Heinricha i pruskiej arystokracji „Podwójne życie” jest też historią o miłości. We wszystko bowiem, w czym uczestniczył, wtajemniczona była jego żona Gottliebe. To jej powojenne świadectwa pozwoliły nadać głębi wizerunkowi rodziny Lehndorffów. A pożegnalny list, który „zdrajca Rzeszy” napisał do niej w przededniu egzekucji, jest jednym z bardziej poruszających fragmentów książki.
Igor Rakowski-Kłos, Gazeta Wyborcza