Odnowa kultury politycznej. Siła kultury kontra kultura władzy
Jeffrey C. Goldfarb

Autor broni przekonania, że współczesne kultury polityczne nie tylko stwarzają zagrożenia, ale odpowiednio zinterpretowane mogą zainicjować pozytywne zmiany społeczne, poszerzające autonomię obywateli. Dzięki odwołaniu do wydarzeń politycznych przełomu XX i XXI wieku w Polsce, Izraelu i USA analiza Jeffreya C. Goldfarba zyskuje na realności i czyni jego książkę ważnym głosem w dyskusji na temat twórczej roli społeczeństw w konstruowaniu rzeczywistości politycznej.
Gdańsk 2012, 266 stron
seria: Idea Solidarności. Teoria społeczna
ISBN: 978-83-62853-03-8
→ Kup egzemplarz drukowany   
kup | tutaj
 Zobacz też JEFFREY GOLDFARB: Tworząc na nowo kulturę demokratyczną – wystąpienie w cyklu Gdańskie Wykłady Solidarności
Recenzje Autor „Odnowy kultury politycznej” jest postacią bardzo silnie związaną z naszą rodzimą rzeczywistością społeczno-polityczną. Jako profesor socjologii w New School for Social Research w Nowym Jorku przez wiele lat badał związki pomiędzy kulturą a polityką w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, zajmował się studenckim ruchem teatralnym w Polsce, formowaniem opozycji demokratycznej, a także warunkami kształtowania się wolności obywatelskich i życia publicznego w Stanach Zjednoczonych, Afryce oraz na pograniczu izraelsko-palestyńskim. Od pewnego czasu prowadzi internetowy blog „Deliberately Considered”, na którym rozważa społeczne skutki wydarzeń politycznych w świecie. Kilka lat temu Europejskie Centrum Solidarności przyznało badaczowi Medal Wdzięczności za „wieloletnie i nieustające zainteresowanie oraz wsparcie udzielane Polsce”. W uzasadnieniu kandydatury Elżbieta Matynia napisała: „[Jeffrey C. Goldfarb] jest autorem wielu książek, z których wszystkie odwołują się do doświadczeń społeczeństwa obywatelskiego w Polsce. Co więcej, jego prace przekraczają wąskie ramy wielu specjalistycznych prac monograficznych, ponieważ w intrygujący sposób wykorzystują obserwacje i doświadczenia polskie do interpretacji polityki i kultury amerykańskiej. (…) Należy dodać, że są świetnie napisane, z pasją i talentem do obserwacji i w związku z tym trafiają także do szerszych (…) środowisk”.
Jacek Głażewski, Rozmowy przy kuchennym stole. Kilka umyślnych spostrzeżeń o książce Jeffreya C. Goldfarba, „Kultura Liberalna” nr 213 (6/2013) z 5 lutego 2013