SPACERY SUBIEKTYWNE PO WYSTAWIE STAŁEJ ECS

termin | 31 sierpnia 2018, piątek, godz. 11.00, 12.00, 13.00, 14.00
adres | Gdańsk, pl. Solidarności 1
zbiórka | ECS, hol główny (vis-à-vis kas), szukajcie dużego długopisu Lecha Wałęsy
wstęp | bilet: 1 zł + REZERWACJA MIEJSC → formularz poniżej

▪ Na szlak wyrusza 35-osobowa grupa, co umożliwia dialog z przewodnikiem.
▪ Zwiedzanie potrwa ok. 1 godz.
▪ Oprowadzanie odbywa się w języku polskim.
▪ Jeśli zaistnieją nieoczekiwane przeszkody, aby spacer subiektywny się odbył, ECS zastrzega sobie prawo odwołania oprowadzania, o czym osoby zarejestrowane zostaną powiadomione drogą e-mailową do godz. 20 w dniu poprzedzającym imprezę.


PRZEWODNICY

11.00 | Jacek Taylor
Prawnik. Jeden z najbardziej znanych obrońców w procesach politycznych w Polsce. Bronił opozycjonistów i robotników. W Sierpniu ’80 wspomagał strajk w Stoczni Gdańskiej im. Lenina.
Od 1978 roku współpracował z opozycją demokratyczną – Wolnymi Związkami Zawodowymi Wybrzeża w Gdańsku i KSS „KOR” (Komitet Samoobrony Społecznej „Komitet Obrony Robotników”). We wrześniu 1980 roku przystąpił do Solidarności. Po wprowadzeniu stanu wojennego ukrywał się przez kilka miesięcy, następnie wrócił do wykonywania zawodu adwokata. Był rozpracowywany przez Służbę Bezpieczeństwa w ramach SOR (sprawy operacyjnego rozpoznania), krypt. Mecenas (1979–1989).

12.00 | Tadeusz Fiszbach
Doktor inżynier. Wieloletni członek Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. W Sierpniu ’80 był jednym z delegatów rządu do rozmów ze strajkującymi w Stoczni Gdańskiej im. Lenina.
– Tadeusz Fiszbach, mając doświadczenie Grudnia ’70, rozumiał, że w sierpniu na Wybrzeżu rozpoczęła się rewolucja. W negocjacjach mieliśmy go po swojej stronie – mówi Andrzej Kołodziej, inicjator strajku w Stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni. Oddelegowano go na kilka lat do ambasady w Helsinkach, gdy sprzeciwił się wprowadzeniu stanu wojennego. Dwukrotnie sprawował mandat posła na Sejm PRL. Po raz trzeci został posłem w czerwcu 1989 roku, przy nieformalnym poparciu Komitetu Obywatelskiego.

13.00 | Maciej Grzywaczewski
W Sierpniu ’80 uczestniczył w strajku w Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Wraz z Arkadiuszem Rybickim przeniósł na drewniane tablice 21 postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego. W 2003 roku Tablice 21 Postulatów Gdańskich z Sierpnia 1980 zostały wpisane na Światową Listę Programu UNESCO „Pamięć Świata”. Obecnie to najcenniejszy eksponat wystawy stałej ECS.
Już jako uczeń III Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku organizował młodzieżowe struktury opozycyjne. W 1979 roku założył, m.in wraz z Aleksandrem Hallem, Markiem Jurkiem, Arkadiuszem Rybickim i przyszłą małżonką Bożeną Rybicką, organizację antykomunistyczną Ruch Młodej Polski. RMP stawiał sobie za cel odzyskanie przez Polskę pełnej suwerenności.

14.00 | Maciej Pietrzyk
Artysta, malarz, poeta i aktor. Jeden z bardów Solidarności. W sierpniu 1980 roku przyłączył się do strajku w Stoczni Gdańskiej im. Lenina wraz z aktorami teatru Wybrzeże. To wtedy skomponował muzykę do słów Krzysztofa Kasprzyka i tak powstał strajkowy szlagier – „Piosenka dla córki”.
W marcu 1968 roku uczestniczył w protestach studenckich w Warszawie. W 1981 roku wykonał balladę „Piosenka dla córki” – wbrew sprzeciwom cenzury – na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Zaśpiewał ją także w filmie „Człowiek z żelaza” w reż. Andrzeja Wajdy. W latach 80. tworzył podziemną grupę teatralną, która dawała spektakle m.in. w prywatnych domach. Był również autorem plakatów satyrycznych, które prezentujemy na wystawie stałej ECS.