REWOLTA GRUDNIOWA 1970


TYP: PORTAL TEMATYCZNY
KATEGORIA: HISTORIA OPOZYCJI
DOSTĘP: http://www.grudzien70.ipn.gov.plStrona została utworzona z okazji 40. rocznicy strajków na Wybrzeżu, które władza komunistyczna brutalnie stłumiła. Bezpośrednią przyczyną gwałtownych robotniczych protestów, do których doszło w kilku miastach Wybrzeża, była ograniczona reforma gospodarcza, której integralnym elementem miała być wprowadzona zaledwie na jedenaście dni przed świętami Bożego Narodzenia drastyczna podwyżka cen wielu towarów, w tym zwłaszcza artykułów spożywczych. Jako pierwsza zastrajkowała rankiem 14 grudnia Stocznia im. Lenina w Gdańsku, której pracownicy zażądali cofnięcia wprowadzonej podwyżki.

Przebieg dalszych wydarzeń zanalizowany został na stronie przez prof. dr hab. Jerzego Eislera. Opis historyczny został świetnie uzupełniony przez kalendarium opracowane w oparciu o zdigitalizowane materiały archiwalne znajdujące się w posiadaniu IPNu.

Pomimo nieco przestarzałego wyglądu strony, jej układ jest czytelny, a obszerne teksty podzielone tematycznie oraz archiwalia i zdjęcia przykuwają uwagę. Na stronie można obejrzeć kilka pełnometrażowych filmów dokumentalnych, relacje specjalistów, nagrania wykonane przez funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej na ulicach Gdańska, Gdyni i Szczecina w 1970 roku oraz odsłuchać relacji świadków wydarzeń.

Ogromnym atutem portalu jest zbiór kilkudziesięciu publikacji w formie PDF – w tym skany artykułów z prasy komunistycznej z grudnia 1970 r. - lutego 1971 r.