Wystawa stała ECS

MAJ — WRZESIEŃ
poniedziałek – piątek | 10–19
sobota – niedziela | 10–20

→ katalog wystawy do nabycia w Museum Store | parter
zaplanuj wizytę

Sercem nowej siedziby ECS jest wystawa stała, dedykowana historii Solidarności i ruchów opozycyjnych, które doprowadziły do przemian demokratycznych w całej Europie Środkowo-Wschodniej.
Wystawa zajmuje powierzchnię blisko trzech tysięcy metrów kw. pierwszego i drugiego piętra.
Do prezentacji wykorzystane są tradycyjne metody ekspozycyjne, ale i najnowsze rozwiązania technologiczne. Zwiedzający obejrzą eksponaty historyczne, mają także dostęp do projekcji przestrzennych i elektronicznych, gdzie zgromadzone są fotografie, filmowe materiały archiwalne, dokumenty, mapy, biogramy, kalendaria, wycinki prasowe…PIĘTRO I

SALA A

NARODZINY SOLIDARNOŚCI

Zwiedzanie rozpoczynamy na pierwszym piętrze w sali poświęconej strajkom w Sierpniu 1980 roku. Znajduje się tu m.in. suwnica, na której pracowała Anna Walentynowicz, a w kabinie maszyny można obejrzeć wspomnienia inicjatorów strajku. Autentyczne obiekty stoczniowe zyskały nowe zastosowanie, stół barowy zamienił się na przykład w interaktywne stanowiska, gdzie przeglądać można materiały historyczne. Ponad głowami zwiedzających na kaskach stoczniowców prezentowane są archiwalne materiały filmowe.

SALA B

SIŁA BEZSILNYCH

Zagrożenie i wszechogarniająca propaganda komunistyczna oddają w tej sali realia życia w kraju demokracji ludowej i kulisy narodzin opozycji wobec totalitarnej władzy. 
Wykorzystane są m.in. dokumenty operacyjne służb bezpieczeństwa oraz wspomnienia z Grudnia ’70. Salę zamyka inscenizacja pustego sklepu i fotografie tłumu ludzi stojących w kolejce, co było nieodłącznym elementem codzienności PRL.

SALA C

SOLIDARNOŚĆ I NADZIEJA

W tej sali zwiedzający poczują powiew wolności, który przyniósł czas między Sierpniem ’80 a wprowadzeniem stanu wojennego, szesnaście miesięcy legalnej działalności pierwszego niezależnego związku zawodowego w zniewolonej części Europy. Drogę wyznacza zwiedzającym biało-czerwony szlak, który w tafli sufitu odbija się w kształcie logo związku. Wnętrze wypełnione ludźmi przemienia się w ten sposób w żywe hasło Solidarność.

SALA G
im. Jana Pawła II

KULTURA POKOJOWYCH PRZEMIAN

Choć sala znajduje się na I piętrze, to jest ostatnim etapem zwiedzania wystawy stałej.
To miejsce wyciszenia, refleksji i zadumy. Z okien rozpościera się widok na pomnik Poległych Stoczniowców 1970. 

PIĘTRO II

SALA D

WOJNA ZE SPOŁECZEŃSTWEM

Zwężająca się przestrzeń prowadzi zwiedzających wprost do milicyjnego samochodu, a w głębi sali przejście zagradzają tarcze zomowców. Pierwsza sala na drugim piętrze poświęcona jest stanowi wojennemu. Oddaje nie tylko grozę tego czasu, ale i aktywność organizacji opozycyjnych, które zwoływały manifestacje, drukowały książki i ulotki, emitowały audycje radiowe i telewizyjne, podtrzymywały ducha oporu. Wyrazem międzynarodowego uznania dla Solidarności było uhonorowanie Lecha Wałęsy Pokojową Nagrodą Nobla.

SALA E

DROGA DO DEMOKRACJI

Podsycające myśl o wolności przesłanie pielgrzymek Jana Pawła II, aktywne ruchy młodzieżowe, odważne dopominanie się przez obywateli legalizacji Solidarności oraz pogłębiający się kryzys gospodarczy, doprowadziły władzę do dialogu z opozycją przy Okrągłym Stole. Następujące po nich wybory czerwcowe wprowadziły Polskę na drogę przemian.

SALA F

TRIUMF WOLNOŚCI

Zmiany zainicjowane w Polsce pociągnęły za sobą przeobrażenia w całym bloku wschodnim. Po upadku systemu komunistycznego, kraje Europy Środkowo-Wschodniej weszły na drogę demokracji. W konsekwencji rozpadu Związku Radzieckiego powstały nowe, niepodległe państwa.
W demokratycznym geście zwiedzający dołączają swój karnet w kolorze białym i czerwonym do tysięcy innych, tworząc wiecznie żywy znak solidarności.

 Tak powstawała wystawa stała Europejskiego Centrum Solidarności