WSZYSTKIE PRZESTRZENIE PUBLICZNE EUROPEJSKIEGO CENTRUM SOLIDARNOŚCI ZOSTAŁY ZAMKNIĘTE    → szczegóły

ALL PUBLIC SPACES OF THE EUROPEAN SOLIDARITY CENTRE HAVE BEEN CLOSED   → details

Dobra zmiana

reż. Konrad Szołajski | produkcja: Polska | 2018 | dokument | 1 godz. 17 min
język filmu: polski
20 października | sobota | godz. 18.00

PREMIERA TRÓJMIEJSKA


Jak wygląda życie Polaków w czasach okrzykniętych przez partię sprawującą władzę – dobrą zmianą?
Bohaterkami filmu są dwie kobiety. Każda z nich stoi po przeciwnej stronie barykady politycznej. Film jest ich intymnym portretem, ale jednocześnie to społeczny dokument o dzisiejszej Polsce.

Twórcy przyglądają się codziennemu życiu i aktywności społecznej dwóch bohaterek. Próbują dostrzec, jak zmienia się ich życie pod wpływem toczących się przemian. W jakim stopniu polityka wpływa na ich losy? Czy jeszcze możliwy jest kompromis, który przyniesie porozumienie i współpracę, czy też sytuacja zaostrzy się jeszcze bardziej – jak zapowiadają pesymistyczne prognozy? Dokumentaliści nie oceniają bohaterek, podążają za nimi i próbują zrozumieć – jak to możliwe, że tak bardzo różnią się od siebie?

SPOTKANIE Z REŻYSEREM
Konrad Szołajski
| Reżyser i scenarzysta. Absolwent polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim (1979). Uzyskał tytuł magistra reżyserii filmowo-telewizyjnej na Uniwersytecie Śląskim (1985). Studiował podyplomowo scenopisarstwo, reżyserię i produkcję filmową w National Film and Television School w Wielkiej Brytanii (1985–1987). Obronił tytuł doktora na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego (2012). Prowadził zajęcia z reżyserii filmowej w Katedrze Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, obecnie na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego oraz na Wydziale Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej Łódzkiej Szkoły Filmowej. Trzykrotnie nominowany do Złotych Lwów (1993–1999).