DEBATY MŁODZIEŻOWE

termin | 3 czerwca, poniedziałek i 7 czerwca, piątek, godz. 11.00
dla kogo | młodzież szkół ponadpodstawowych
wstęp | wolny

Nie ma głupich pytań! Uczniów szkół ponadpodstawowych zapraszamy do rozmowy z architektami polskiej wolności – opozycyjną młodzieżą lat 80. i uczestnikami obrad Okrągłego Stołu. Nie bójcie się pytać o rzeczy, o których nie można przeczytać w książkach do historii.

3/06
DWIE STRONY OKRĄGŁEGO STOŁU
miejsce | ECS, biblioteka (1 piętro)
Ile przy Okrągłym Stole było zaufania, a ile nieufności? Czego obawiał się rząd, a na co miała nadzieję opozycja? Jak z perspektywy czasu uczestnicy rozmów oceniają wyniki negocjacji i ich konsekwencje? – zapraszamy młodych, aby wszystkie dręczące ich pytania zadali uczestnikom negocjacji przy Okrągłym Stole. Będą z nami przedstawiciele dwóch przeciwnych wówczas stron: Henryk Wujec – fizyk, działacz opozycji w czasach PRL, poseł na Sejm, były wiceminister rolnictwa, doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego ds. społecznych, i Marcin Święcicki – ekonomista, minister współpracy gospodarczej z zagranicą w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, w drugiej połowie lat 90. prezydent m.st. Warszawy.
W roli moderatorów: Weronika Załapana z V LO w Gdańsku i Alicja Glajch z II LO w Gdańsku, pod opieką dr. Przemysława Ruchlewskiego z Wydziału Myśli Społecznej ECS.
Zapraszamy uczennice i uczniów szkół średnich do udziału w rozmowie i zadawania pytań.

7/06
KLASÓWKI I ULOTKI
miejsce
| ECS, audytorium (ogród zimowy)
Politycznie niespokojne i niepewne lata 80. XX wieku mobilizowały do działania nie tylko dorosłych, ale też młodzież licealną i akademicką. Czasem sami, czasem przy wsparciu pedagogów organizowali się na rzecz demokracji, a przeciwko systemowi. Co ich motywowało? Czego się obawiali, a czego – zupełnie nie? Zapraszamy na rozmowę z młodzieżowymi aktywistami i aktywistkami z lat 80.: Bożeną Rybicką-Grzywaczewską – szefową Gdańskiej Fundacji Dobroczynności i przewodniczącą Gdańskiej Rady Seniorów przy prezydencie miasta, Aleksandrem Hallem – profesorem historii, ministrem w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, posłem, i Jarosławem Kurskim – dziennikarzem, pierwszym zastępcą redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”.
W roli moderatorki: Julia Borzeszkowska z III LO w Gdańsku, współorganizatorka trójmiejskiego Marszu Ponad Podziałami pod opieką dr. Jakuba Kufla z Wydziału Myśli Społecznej ECS.
Zapraszamy uczennice i uczniów szkół średnich do udziału w rozmowie i zadawania pytań!