05.03.2016

DEMOKRACJA BEZ KOBIET TO POŁOWA DEMOKRACJI!

termin | 5 marca 2016, sobota, godz. 11.00
miejsce | ECS, Gdańsk, pl. Solidarności 1 / sala wystaw czasowych
wstęp | wolny

O roli kobiet w debacie publicznej i ich obecności/nieobecności w mediach – rozmawiać będą uczestnicy debaty „Demokracja bez kobiet to połowa demokracji!”. Rozpoczniemy od stanowisk wprowadzających trzech kobiet, po czym będzie czas na rozmowę w damsko-męskim gronie.

Kobiety stanowią jedynie 13 proc. osób komentujących wydarzenia w głównych mediach, na każdy kobiecy głos przypada siedem męskich – m.in. takie wnioski wynikają z badania „Media bez kobiet”, jakie dla „Gazety Wyborczej” przeprowadzono od kwietnia 2014 roku do marca 2015. Socjolożka Anna Dryjańska i psycholog Piotr Pacewicz monitorowali 14 programów publicystycznych, w tym 5 stacji telewizyjnych i 6 stacji radiowych. W dobie kampanii wyborczej jest jeszcze gorzej. W tygodniu przed II turą wyborów (2016) w najważniejszych audycjach publicystycznych radia i telewizji w dyskusjach wyborczych usłyszeliśmy 90 wypowiedzi, z czego tylko sześć (niecałe 7 proc.) kobiet.
W czerwcu 2015 roku podczas konferencji „Media równych szans” – organizowanej przez Małgorzatę Fuszarę, pełnomocniczkę rządu do spraw równego traktowania oraz Krajową Radę Radiofonii i Telewizji – uznano, że Polki nie mają de facto medialnych praw wyborczych. Greta Gober z Centrum Badań Genderowych w Oslo porównała obecność kobiet w mediach w kilkunastu krajach świata. Polska wypadła gorzej niż Tanzania i Kambodża.
Brakuje głosu kobiet podczas debat eksperckich, spotkań dyskusyjnych, konferencji. Na FB skrzyknęła się społeczność pod hasłem: „Nie chodzę na panele, w których występują tylko mężczyźni”.
– Brakuje głosu kobiet w publicznej debacie eksperckiej, podczas spotkań dyskusyjnych czy konferencji. Na FB skrzyknęła się nawet społeczność pod hasłem: „Nie chodzę na panele, w których występują tylko mężczyźni” – mówi Patrycja Medowska, zastępczyni dyrektora ECS, odpowiedzialna za realizacje projektów obywatelskich. – Bywa, że sami mamy ten grzech na sumieniu i nie zawsze da się go rozgrzeszyć prostym stwierdzeniem: kobiet po prostu jest mniej na uczelniach czy w gremiach opiniotwórczych. Obecność kobiet w narracji publicznej jest nie tylko współczesnym wymiarem solidarności, ale i niezbędnym atrybutem demokracji.
Brak głosu kobiet w debacie lub ich niewystarczająca reprezentacja powoduje liczne konsekwencje, m.in. formułowanie zapisów prawa dotyczących osób obłożnie chorych, bez konsultacji z opiekunami, którymi najczęściej są kobiety, nie branie pod uwagę potrzeb opiekunek dzieci w planowaniu polityki transportowej czy opracowywanie funkcjonalności przestrzeni publicznej, bez konsultacji z matkami, które poruszają się pieszo z wózkami.
Brakuje eksperckiego głosu kobiet w publicystyce opinii, emitowanej przez media, W konsekwencji, wiele ważnych dla całego społeczeństwa problemów, argumentów nie ma szans zaistnienia na forum publicznym.
Na każdy kobiecy głos słyszymy siedem męskich

STANOWISKA WPROWADZAJĄCE
Ewa Graczyk / badaczka literatury polskiej, eseistka, najbardziej znana gdańska feministka, profesor nauk humanistycznych Uniwersytet Gdański
Henryka Krzywonos-Strycharska / dawna opozycjonistka, w Sierpniu ’80 sygnatariuszka Porozumień Gdańskich, dziś posłanka
Elżbieta Rutkowska / animatorka i dziennikarka, kierowniczka Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście

UCZESTNICY DEBATY
Mikołaj Chrzan / absolwent socjologii na Uniwersytecie Gdańskim i ekonomii w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, redaktor naczelny „Gazety Wyborczej Trójmiasto”
Agnieszka Lichnerowicz / absolwentka Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, dziennikarka Tok FM, która specjalizuje się w tematyce międzynarodowej
Piotr Pacewicz / psycholog i dziennikarz, publicysta „Gazety Wyborczej”, który prowadził wraz z socjolożką Anną Dryjańską badania na temat obecności kobiet w mediach (kwiecień 2014 – marzec 2015)
moderatorka / Agnieszka Michajłow / absolwentka dyplomacji w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, dziennikarka i prawniczka, która specjalizuje się w tematyce politycznej, autorka wywiadów na antenie Radia Gdańsk

Organizatorami wydarzenia są: Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście, Europejskie Centrum Solidarności i Trójmiejska Akcja Kobieca.

Spotkanie wpisuje się cykl wydarzeń organizowanych w ramach projektu „Głos kobiet się liczy”.
Częścią projektu jest baza Ekspertki.org przygotowana przez Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego we współpracy z Fundacją Kobiet Nauki, która jako pierwsza w Polsce rozpoczęła budowę bazy ekspertek.
Projekt „Głos kobiet się liczy” realizowany jest w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

fot. Leszek Biernacki / Zbiory ECS