BRZEŹNO

UROCZY FRYDERYK SYRENA OPEROWY I RESZTA ORANŻERII W WYDANIU KOMIKSOWYM

Szczury i żółwie, dinozaury, mewy, psy, uroczy Fryderyk Syrena Operowy oraz wiele, wiele innych postaci z komiksów opanowało 14 sierpnia Brzeźno. Podczas finałowego wernisażu swoje prace zaprezentowały dzieci, które wzięły udział w WARSZTATACH KOMIKSOWYCH.

25 dziewcząt i 15 chłopców od czerwca do lipca spotkało się osiem razy, żeby pod okiem profesjonalistów zgłębić tajemnice komiksu. Ich mistrzami byli: Marta Tymińska, pasjonatka komiksów i rysowania, z wykształcenia kulturoznawczyni i psycholożka oraz Jacek Frąś, rysownik, scenarzysta komiksowy, ilustrator, grafik, malarz i twórca animacji. Dzieci uczyły się jak pisać scenariusz komiksu, rozplanować stronę z kadrami, narysować ruch i mimikę, pokazać upływający czas, czy zapisać dialog między bohaterami. W praktyce również uczyły się co znaczy „solidarnie”.
Przez komiksy uczę uporządkowania myśli w taki sposób, żeby to co my opowiadamy rysunkiem czy tekstem było też zrozumiałe dla innych – Marta Tymińska zdradza tajniki rzemiosła. – Komiks to taka sztuka, która nie ma pozostawać w szufladzie, ale wychodzić, ma być zabawna, fajna, ciekawa i rozrywkowa dla wszystkich innych. Niesie to też wymiar uczenia literackości, chodzi o to, aby opowiedzieć dobrze historię.

Magda Popek, mama 8,5-letniej Agatki, przywoziła córkę na warsztaty dwa razy w tygodniu z odległego Kiełpina Górnego. Dlaczego? Córka zakochana jest w komiksach, a mama była pod dużym wrażeniem prostoty, a zarazem skuteczności metod pracy i zabawy, stawiających na: papier, farby, kredki, sznurki, patyki, kapsle i kredę...
– Tu nie ma miejsca na rozmowy, gdzie ktoś był lub co posiada, tu jest zupełnie coś innego. Te dzieci chcą się po prostu razem bawić, współdziałać. To rewelacyjna sprawa, na tyle fajna, że chce mi się jeździć taki kawał drogi – opowiada Magda Popek. – Szczególnie ciekawie była tu pojęta solidarność, bo co ośmiolatki rozumieją, gdy mówimy o zupełnie dla nich abstrakcyjnych wydarzeniach. Ale ponieważ zaczęto od podstaw, od współdziałania, od robienia razem, to wszystko ma szansę trafić i jakoś w tej wyobraźni się zakorzenić.

Efektem warsztatów są nie tylko komiksy na papierze, w postaci katalogu, ale i komiksowe koszulki, których wzory zaprojektowały same dzieci i wspólnie naniosły je na materiał za pomocą papieru termotransferowego. Na wernisażu zaprezentowano finałową wystawę prac, a na wybiegu zobaczyliśmy młodych twórców dumnie paradujących w swoich autorskich koszulkach, a na nich: szczury i żółwie, dinozaury, mewy, psy, uroczy Fryderyk Syrena Operowy oraz wiele, wiele innych postaci z komiksów, będących abstrakcyjnymi wytworami dziecięcej wyobraźni.
Tym samym przenieśliśmy komiksy w przestrzeń publiczną w nowej, innej formie, która stała się miłą pamiątką – komentowała Marta Tymińska.
Na 9-letniej Nelce Wójcik warsztaty wywarły duże wrażenie.
To wielka okazja, aby pokazać innym, że umiem malować, że ta praca, którą zrobiłam jest od serca. Myślę, że wcześniejsze dni i ten dzisiejszy są to dni dla mnie i innych dzieci po prostu bardzo, bardzo fajne – recenzowała Nelka.
Po pokazie wszyscy mali artyści otrzymali dyplomy dokumentujące udział w warsztatach oraz niespodzianki od Europejskiego Centrum Solidarności, w tym profesjonalnie wydany katalog z ich pracami.

ZROZUMIEĆ SIERPIEŃ już po raz drugi zgromadził mieszkańców Brzeźna wokół placu Sąsiedzkiego za Projektornią GAK, gdzie na murze widnieje pamiątka po zeszłorocznych wydarzeniach – kolorowe graffiti z napisem „BRZEŹNO wolność słowa”.
– Takie działania wspierają dzielnice, które później mogą coś zdziałać same. Warto pokazać, że możemy coś wspólnie osiągnąć – mówiła w podsumowaniu wydarzenia Alicja Straszyńska, animatorka projektu w Brzeźnie.


«  1 2 3 4 5  »
«  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12  »