Aktualności

„[...] papieżem nie-Włochem został przedstawiciel kraju socjalistycznego. Fakt ten jest interpretowany jako uznanie przez Kościół katolicki realiów socjalistycznych” – pisali do Warszawy 17 października 1978 roku, dzień po wyborze kard. Karola Wojtyły na papieża, ambasador PRL w Rzymie Stanisław Trepczyński i nieformalny ambasador przy Watykanie Kazimierz Szablewski. Tego samego dnia „Życie Warszawy” na czołówce informowało: „Polkolor – coraz bliżej produkcji kineskopów kolorowych”. W dniu 40 rocznicy wyboru Jana Pawła II na papieża zapraszamy na spacer po zbiorach archiwalnych ECS.

więcej ›

Zapraszamy na promocję wywiadu-rzeki z abp Henrykiem Józefem Muszyńskim, prymasem Polski seniorem – POSŁUGA SŁOWU W PRYMASOWSKIM GNIEŹNIE, który przeprowadzili o. Tomasz Dostatni OP i Lidia Ciecierska.
Czytelnik może spodziewać się opowieści o kapłaństwie, miłości do Biblii, posłudze Kościołowi, dialogu z judaizmem, Niemcami i rosyjskim prawosławiem.

więcej ›

O sprawach ważnych dla Kościoła i Polski z o. Ludwikiem Wiśniewskim OP będzie rozmawiał Paweł Wroński, dziennikarz, dawny podopieczny kapłana z Duszpasterstwa Akademickiego.

więcej ›

25.04.2018 KOUDELKA


więcej ›

Bezczelną manipulacją historią Polski jest, gdy ONR odwołuje się do rewolucji Solidarności na terenie historycznej Stoczni Gdańskiej! Wczoraj (14.04.2018) w Gdańsku neofaszyści żądali „Polski dla Polaków” i narodu „homogenicznie etnicznego”, to klasyka międzynarodówki faszystowskiej i hasła antysemickiej propagandy komunistycznej z marca 1968 roku.

więcej ›

08.11.2017 10 LAT!


więcej ›

01.09.2017 EDUKACJA


więcej ›

Wybór kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową w 1978 roku miał kluczowe znaczenie dla przemian demokratycznych w Polsce. Zapraszamy do refleksji, podsumowań oraz podjęcia nowych badań nad historią i znaczeniem papieskich pielgrzymek dla zmian polityczno-społecznych dekady lat 80.

więcej ›

04.06.2017 4 czerwca


więcej ›

07.05.2017 SKĄD TEN CORTEN?

SPACERY KURATORSKIE czyli po wystawie stałej i budynku ECS oprowadzają historycy, współautorzy ekspozycji

Oni znają wystawę stałą ECS jak nikt inny – historycy i muzealnicy, którzy tworzyli ekspozycję oraz szefowie projektów, realizowanych przez ECS, ludzie różnych specjalności i pasji. Historii, które mają do opowiedzenia nie przeczytacie w książkach! We wszystkie pierwsze niedziele miesiąca zapraszamy na spacery kuratorskie po wystawie stałej, a każda przechadzka jest inna, żaden temat nie powtórzą się.

więcej ›

PANIE SZABLEWSKI, ZNÓW PAN STRAJK WYWOŁAŁ
Odszedł inż. Alojzy Szablewski (1925–2017), jeden z twórców polskiej wolności. Aktywnie protestował przeciw komunistycznej władzy od 1970 roku – strajkował, manifestował, współorganizował struktury związkowe, wspierał rodziny represjonowanych opozycjonistów, wydawał podziemną prasę... Wielokrotnie był zatrzymywany i więziony w stanie wojennym. Po 13 grudnia 1981 roku oraz w maju i sierpniu 1988 stanął na czele stoczniowego Komitetu Strajkowego. Mawiał, że najpiękniejsze dni przeżył w Stoczni Gdańskiej.

więcej ›

24.02.2017 METAFORA FAKTU

 

więcej ›

15.10.2016 AAFF KIDS

 

więcej ›

27.09.2016 AAFF


więcej ›

Ojciec polskiego big-beatu, założyciel wielu zespołów rockowych, twórca sopockiego klubu Non-Stop – Franciszek Walicki będzie głównym bohaterem spotkania. Pretekstem do rozmowy jest książka „Franciszek Walicki we wspomnieniach Anioła Stróża”. O życiu i działalności zmarłego w ubiegłym roku dziennikarza muzycznego i autora tekstów piosenek opowiedzą jego współpracownicy: Wojciech Fułek – animator kultury, Marcin Jacobson – producent i wydawca muzyczny.

więcej ›

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła” – orzekła nasza noblistka Wisława Szymborska. I jak jej nie wierzyć? Zapraszamy więc do zabawy młodzież, dorosłych oraz rodziców/opiekunów z dziećmi. Nasza gra literacka łączy umiłowanie do książek z ciekawością odkrywców. Czekają nagrody!

więcej ›

Był znanym hierarchą, bo nie unikał trudnych tematów. Był autorytetem, zarówno dla opozycji lat 80., jak i młodej demokracji, a później kolejnych premierów, liderów politycznych, posłów, bo w Jego troskę o losy Polski i dbałość o dobro wspólne trudno było wątpić. Był szefem, który wierzy w ludzi, dającym kolejnym pokoleniom gdańskich duchownych ogromny kredyt zaufania; cóż, bywało, że zawodzili. Kochało go wielu, wielu wiernych, bo znacznie częściej mówił o Bogu, który kocha, niż o Bogu, który karze. Szanowało Go również wielu ludzi niewierzących, bo potrafił słuchać, podejmował dialog i odwoływał się do wartości wspólnych – solidarności, prawdy, dobra... Dla Europejskiego Centrum Solidarności był nade wszystko członkiem Rady ECS i przyjacielem, bywało, że recenzentem, ale zawsze twórczym i życzliwym, wiernym bywalcem organizowanych przez nas wydarzeń.

więcej ›

O tym, czy w obliczu debaty o Lechu Wałęsie trzeba zmieniać wystawę stałą Europejskiego Centrum Solidarności, o bohaterach pierwszego, drugiego i trzeciego planu, mitach i autorytetach, które są ludźmi, nie aniołami – mówi Basil Kerski, dyrektor ECS w Gdańsku.

więcej ›

15.02.2016 FERIE W ECS

 

więcej ›

30.01.2016 BAL Z SERCEM

 

więcej ›

10.01.2016 ECS NA WOŚP

 

więcej ›

18.10.2015 AAFF KIDS


więcej ›