Gramy dla WOŚP

RAZEM GRALIŚMY DLA WOŚP 💗💗💗

Dziękujemy, że graliście z nami dla WOŚP! Na potrzeby okulistyki dziecięcej dokładamy 6955,39 zł. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, bo to więcej o 837,30 zł niż przed rokiem. Zbieraliśmy do e-puszki i puszki stacjonarnej, a także uruchomiliśmy sześć aukcji internetowych. Rekordzistką okazała się licytacja oryginalnej skrzynki narzędziowej ze Stoczni Gdańskiej (lata 80. XX w.), opatrzonej autografem Lecha Wałęsy. Zwycięzca był gotowy zapłacić za nią 1125 zł. Wszystkim wyrażamy wdzięczność za hojne dzieliliście się dobrem. Solidarność ma wielką moc! Razem, do końca świata i o jeden dzień dłużej!
W przyszłym roku znów grajmy razem.

e-puszka i puszka stacjonarna | 3508,73 zł
aukcje internetowe | 3446,66 zł


Oryginalna skrzynka stoczniowa z autografem Lecha Wałęsy
Oryginalna narzędziowa skrzynka stoczniowa została zachowana przez archiwistów Europejskiego Centrum Solidarności. Pochodzi ze Stoczni Gdańskiej im. Lenina.
Na skrzynce złożył podpis prezydent Lech Wałęsa, legendarny przywódca Solidarności.
czas powstania | lata 80. XX w.
materiał | metal
produkcja | polska
wymiary | 32 cm x 30 cm x 26 cm

wartość aukcji | 1125 złPanoramiczne zdjęcie ECS – fot. Dawid Linkowski 
Fotografia w kolorze dokumentuje nocną panoramę budynku Europejskiego Centrum Solidarności, placu Solidarności, historycznej stoczniowej Bramy nr 2 oraz pomnika Poległych Stoczniowców 1970. W 2017 roku zdjęcie wykonał fotograf Dawid Linkowski, wieloletni przyjaciel ECS. 
Zdjęcie opatrzone dedykacją oraz autografem autora, nieoprawione w ramę.

wymiary zdjęcia (nie oprawionego w ramę) | 200 cm x 100 cm

wartość aukcji | 730 złSpacer z przewodnikiem po dawnej Stoczni Gdańskiej
Na czym polega wyjątkowość Stoczni Gdańskiej? W wielkim niegdyś zakładzie przemysłowym narodził się największy na świecie pokojowy ruchu społeczny – Solidarność. Dzięki niemu stocznia stała się symbolem wolnościowych aspiracji Polaków, ale i obywateli wszystkich innych krajów dawnego bloku wschodniego.
Na spacer zapraszamy grupę nie większą niż 10-osobową. W roli przewodnika: Andrzej Trzeciak, który w Europejskim Centrum Solidarności zajmuje się dziedzictwem stoczniowym, autor książki „Stocznia Gdańska. Miejsca, ludzie, historie” (wydawnictwo ECS, 2019).
termin spaceru | wiosna – lato 2022

wartość aukcji | 690 złLogo 40-lecia Porozumień Sierpniowych z autografem prezydenta Lecha Wałęsy.

Znak powstał w 2020 roku, kiedy w Gdańsku świętowaliśmy 40 rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych, z których najbardziej znane jest Porozumienie Gdańskie.
Autorem logo jest Jerzy Janiszewski, twórca jednego z najbardziej rozpoznawalnego znaku na świecie, znaku SOLIDARNOŚĆ.

Jerzy Janiszewski – pochodzący z Płocka absolwent liceum plastycznego w Warszawie – w 1976 roku ukończył studia na Wydziale Projektowania Graficznego Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku. W sierpniu 1980 roku towarzyszył strajkującym pod obleganą przez tłum stoczniową Bramą nr 2. Protest nie miał wówczas jeszcze znaku, z którym mogliby się identyfikować wszyscy protestujący.
Proces twórczo był nieoczywisty, skojarzenia artysty krążyły wokół stoczniowej bramy, potem wokół nazwy Międzyzakładowy Komitet Strajkowy.
Po latach Janiszewski wspomina, że pomysł na znak to w dużej mierze efekt wsparcia intelektualnego gdańskich poetów.
– Spacerowaliśmy, dyskutowaliśmy, oglądaliśmy napisy na murach – wspominał artysta. – Jeden z poetów zwrócił moją uwagę na fakt, że najczęściej powtarzającym się słowem jest „solidarność” – „Bądźmy solidarni”, „Solidarnie zwyciężymy”… A do tego „Solidarność” to był tytuł biuletynu wydawanego w strajkującej stoczni.
Sierpniowy strajk i porozumienia, które po nim nastąpiły, stanowiły ważny etap polskiej drogi do wolności, która zatrzymana na kilka miesięcy przez stan wojenny, zakończyła się obradami Okrągłego Stołu i pierwszymi częściowo wolnymi wyborami w 1989 roku.

Tak zwana solidaryca stała się klasykiem i znalazła już setki cytowań. Amerykański raper Snoop Dogg wykorzystał np. tę czcionkę, aby przypomnieć fanom, że będzie koncertował w Polsce. Google użyły solidarycy w swoich doodle z okazji 4 czerwca. A jeden z producentów napojów globalnej marki przedstawił projekt butelki z wykorzystaniem tej charakterystycznej czcionki.

Znak zaprojektowany przez Jerzego Janiszewskiego w 2020 roku towarzyszył wielkiemu Świętu Wolności i Demokracji, które organizowały miasto Gdańsk, Europejskie Centrum Solidarności, Fundacja Gdańska i samorząd województwa pomorskiego.
W uroczystościach uczestniczyło 220 tys. osób.

wartość aukcji | 570 złFotografia Zenona Miroty ze zbiorów ECS

Oprawione w ramę zdjęcie w czerni i bieli przedstawia dźwigi stoczniowe nocą, których sylwetki odbijają się w tafli wody, tworząc ciekawy stoczniowy krajobraz.
Zenon Mirota, autor fotografii, to postać kultowa. Od początku lat 50. XX wieku jako etatowy fotograf dokumentował pracę Stoczni Gdańskiej: od budowy statku przez jego wodowanie, wyposażanie aż po przekazanie armatorowi. W czasie wolnym fotografował życie codzienne stoczni, robotników i wydarzenia.
W zbiorach Europejskiego Centrum Solidarności jest ok. 7 tys. zdjęć autorstwa Zenona Miroty.
→ polecamy film dokumentalny o Zenonie Mirocie: https://www.youtube.com/watch?v=Hf3slCmxbfI

wymiary zdjęcia (w ramie) | 30 cm x 40 cm

wartość aukcji | 265 złPublikacje z autografami – Krzysztof Czyżewski, Piotr Oleksy

Oferujemy dwie książki – Krzysztof Czyżewski „W stronę Xenopolis” (wyd. Międzynarodowe Centrum Kultury, 2019) oraz Piotr Oleksy „Wyspy Odzyskane” (wyd. Czarne, 2021). Obie z autografami autorów!
Książki Czyżewskiego i Oleksego to uczestniczki konkursy czytelniczego AMBASADOR NOWEJ EUROPY, organizowanego przez ECS i Kolegium Europy Wschodniej. „W stronę Xenopolis” to laureatka edycji 2019, a „Wyspy Odzyskane” znalazły się wśród pięciu tytułów nominowanych w 2018 roku


wartość aukcji | 66,66 zł