Brzezina

reż. Andrzej Wajda
produkcja: Polska | 1970 | 1 godz. 39 min
13 marca 2016 | niedziela | godz. 14.00 | rezerwacja


Scenariusz „Brzeziny” powstał na kanwie noweli Jarosława Iwaszkiewicza pod tym samym tytułem. Leśniczówkę, położoną analogicznie jak w literackim pierwowzorze, znaleziono w Puszczy Kampinoskiej. Tu i ówdzie reżyser pozwolił sobie na zmiany wobec tekstu Iwaszkiewicza. Odmłodził bohaterów, dodał Bolesławowi wojskową przeszłość, śmielej potraktował sceny erotyczne, dopisał też kilka nowych dialogów. Pomimo to udało mu się zachować ducha i filozoficzną głębię noweli.

Andrzej Wajda po raz pierwszy (i nie ostatni) dokonał niemożliwego. Zrobił film nasycony treściami filozoficznymi, a jednocześnie pełen nieposkromionej zmysłowej urody. A najdziwniejsze, że uroda ta bierze się ze śmiałej transpozycji malarstwa Jacka Malczewskiego – pisał o „Brzezinie” jeden z krytyków. Związki filmu z twórczością autora „Melancholii" podkreślano zresztą wielokrotnie. Trudno się dziwić. Wajda z rozmysłem stylizował niektóre sceny na płótna Malczewskiego. W „Brzezinie” dostrzec można też wpływy innych mistrzów pędzla, choćby Gierymskiego i Wyspiańskiego. 

„Brzezina” na ekranie pozostała przede wszystkim kameralną, intymną, poruszającą historią o miłości, śmierci i samotności. Ciekawostką może być fakt, że utwór Wajdy jest pierwszym filmem wyprodukowanym przez polską telewizję, który wyświetlano także w kinach. Choć nie podejmuje, typowych dla twórcy „Kanału”, wielkich narodowych tematów, został doceniony przez krytykę zarówno w kraju, jak i za granicą (niektórzy widzieli w nim nawet arcydzieło).

Akcja „Brzeziny” toczy się w latach dwudziestych. W zagubionym w puszczy domku mieszka leśnik Bolesław. Śmierć żony całkowicie odmieniła jego życie. Jedynie obecność córeczki Oli i gosposi Maliny sprawia, że nie został kompletnym odludkiem. Pewnego dnia Bolesława odwiedza brat Stanisław. Przyjechał prosto z Davos. Jest ciężko chory na gruźlicę. Wie, że niebawem umrze. Pragnie jednak do końca cieszyć się pełnią życia. Jego rozpaczliwa fascynacja urodą świata i sztucznie hałaśliwy sposób bycia coraz bardziej drażnią, ale i budzą z duchowego odrętwienia Bolesława. Rozpoczyna się podświadoma, uczuciowa rywalizacja obu braci. Staś umiera, Malina wychodzi za mąż za Michała, Bolesław z córeczką opuszczają leśniczówkę.

źródło: filmpolski.pl
 

Podczas czterodniowego przeglądu twórczości WEDŁUG WAJDY… odbędą się wystawy – rysunków Andrzeja Wajdy, z jego kuratorskim oprowadzaniem i dedykowanej związkom z Gdańskiem w tryptyku „Człowiek z…”.

PROGRAM | WYSTAWY
miejsce | ECS, ogród zimowy i Galeria Trap
otwarte | 11–14 marca 2016, w godz. 10.00–18.00
wstęp | wolny

/ UKRYTE / WYPOWIEDZIANE / PRZYPOMNIANE
Grudzień ’70 w filmowym tryptyku Andrzeja Wajdy
Wystawa czynna do 30 kwietnia

/ ANDRZEJ WAJDA. SZKICE
Prace ze zbiorów Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie
UWAGA! 14 marca, poniedziałek, godz. 12.00
Oprowadza sam Andrzej Wajda


*
program projekcji i spotkań może ulec zmianie


WEDŁUG WAJDY...