Nadzieja jest tegorocznym hasłem wywoławczym Wieczoru dla przyjaciela, który Europejskie Centrum Solidarności realizuje od 2019 roku, gdy zamachowiec pozbawił życia prezydenta Pawła Adamowicza. Wtedy po raz pierwszy spotkaliśmy się w ECS przywołując osobę prezydenta i wartości, jakie były mu drogie.

Transmisję online będzie można śledzić na stronach ecs.gda.pl, gdansk.pl oraz na profilu fb.com/ecsgdansk.

O znaczeniu nadziei i jej braku dla kondycji psychicznej człowieka – opowie prof. Bogdan de Barbaro, psychiatra, terapeuta i wybitny humanista. A potem siądzie do stołu, aby wymienić poglądy o praktykowaniu nadziei z aktywnymi obywatelami, którzy na co dzień, realizując misję nadziei nie tracąc – Sylwią Gregorczyk-Abram, Bożeną Grzywaczewską i Piotrem Jaconiem.
Na koniec pełna nadziei maksyma satyryka Jacka Fedorowicza, którego złote myśli przetrzymały PRL i dziś też nie tracą na aktualności.

Wykład

prof. Bogdan de Barbaro
lekarz psychiatra, od ponad 40 lat pracuje jako terapeuta rodzin i par, wieloletni pracownik naukowy Katedry Psychiatrii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, certyfikowany psychoterapeuta i superwizor Sekcji Naukowej Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, autor i współautor wielu publikacji naukowych i popularnonaukowych, m.in. „I jak tu się dogadać?!” (2017) oraz „Bliskość. Co i jak robić, co i jak mówić, żeby naprawdę być razem” (2018)

Rozmowa przy stole

Sylwia Gregorczyk-Abram | adwokatka, zaangażowana w działalność organizacji pozarządowych aktywnych na polach rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, ochrony praworządności oraz systemowych zmian w polskim systemie sprawiedliwości, współtwórczyni inicjatywy obywatelskiej Wolne Sądy

Bożena Grzywaczewska | opozycjonistka w czasach PRL, aktywna na polu praw obywatelskich, od 35 lat działa zaangażowana społecznie, w 1992 roku stanęła na czele Gdańskiej Fundacji Dobroczynności, która prowadzi, m.in. dom pomocy społecznej, środowiskowy dom samopomocy i Kościerskie Centrum Wolontariatu

Piotr Jacoń | dziennikarz, prezenter programów informacyjnych w TVN24, odkąd dowiedział się, że jego starsze dziecko jest transpłciowe, sam „uczy się być tolerancyjny i otwarty” oraz działa na rzecz zmiany społecznej, m.in. twórca reportażu telewizyjnego „Wszystko o moim dziecku” i książka „My, trans” (2021)

oraz

prof. Bogdan de Barbaro
lekarz psychiatra, który od ponad 40 lat pracuje jako terapeuta rodzin i par, wieloletni pracownik naukowy Katedry Psychiatrii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, autor i współautor wielu publikacji naukowych i popularnonaukowych

Prowadząca

Magdalena Mistat | zastępczyni dyrektora ECS

 

termin | 15 stycznia 2023, niedziela, godz. 18.00
adres | Gdańsk, pl. Solidarności 1
wejście | przez historyczną stoczniową Bramę nr 2
parking | podziemny, wjazd od ul. Nowomiejskiej
miejsce | ECS, ogród zimowy (parter)
szatnia | zachęcamy pozostawić wierzchnie okrycia w holu głównym
wstęp | bezpłatny bilet
transmisja online | ecs.gda.pl, gdansk.pl lub fb.com/ecsgdansk