MEDALIŚCI | sierpień 2015

Christina Russmann | Austria
Dziennikarka. Utrzymywała kontakty z działaczami podziemnej Solidarności. W warunkach konspiracyjnych przeprowadzała wywiady m.in. z Danutą Wałęsą, Anną Walentynowicz i ks. Henrykiem Jankowskim. Na łamach ilustrowanego tygodnik „Stern”, ukazującego się w Niemczech, publikowała reportaże o Polsce oraz komentarze o dążeniach wolnościowych Polaków. Pozyskiwała sojuszników dla wsparcia Solidarności w RFN. Udzielała pomocy materialnej – angażując również własne środki – związkowcom z Zakładów Mechanicznych URSUS oraz wspomagała niepełnosprawne mieszkanki Gdańskiego Wrzeszcza, którymi opiekowała się Anna Walentynowicz.

śp. Lew Kopelew | Rosja
Jeden z najbardziej znanych dysydentów rosyjskich. Na początku lat 80., podczas pobytu w Niemczech Zachodnich, został pozbawiony obywatelstwa ZSRR. Osiadł w Kolonii. Jako osoba znana i ceniony autorytet w Niemczech angażował się w różnorodne akcje wspierające Solidarność w stanie wojennym, przekonywał polityków i nawoływał w mediach do zaangażowania się w poparcie polskiej opozycji. Medal Wdzięczności przyznany pośmiertnie odbierze Waleria Radziejowska-Hahn, spadkobierczyni i przedstawicielka Forum noszącego imię Lwa Kopelewa, działającego w Kolonii.

Gerd Koenen | Niemcy

Historyk i publicysta, znawca historii Europy Środkowej, autor książek o stalinizmie. W latach 80. współtworzył we Frankfurcie nad Menem komitety „Solidarität mit Solidarność” (Solidarności z Solidarnością) – organizujące pomoc humanitarną, wsparcie sprzętowe i działania polityczne na rzecz polskiej opozycji. Wraz z Krisztiną Koenen i Hermannem Kuhnem wydał w 1981 roku książkę o proteście robotników w PRL: „Freiheit, Unabhängigkeit und Brot” („Wolność, niezależność i chleb”). Był także redaktorem dokumentacji o Solidarności, która ukazała się w 1983 roku.

Michel Wieviorka | Francja
Ma na swoim koncie autorstwo i współautorstwo kilku istotnych prac, traktujących o Polsce i Solidarności. W wielu jego tekstach z lat 80., w tym również publikacjach prasowych, obecna była Solidarność, jako przykład wielkiego, antytotalitarnego społecznego ruchu. Ciesząc się wielkim autorytetem francuskich elit intelektualnych, kreowało bardzo pozytywny obraz Solidarności i Polski. Uczestniczył w protestach przeciwko reżimowi gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Współinicjował akcje na rzecz uwolnienia więźniów politycznych w Polsce. Dziś jest profesorem i dyrektorem Centrum Analiz Socjologicznych przy paryskiej Wyższej Szkole Nauk Społecznych.

→ POWRÓT DO PROGRAMU WYDARZENIA

Patronem 1 urodzin budynku ECS jest RADIO GDAŃSK