Program konferencji
6 maja / środa | |
9.30–10.00 | / Wykład inauguracyjny OTWARCIE KONFERENCJI Adam Daniel Rotfeld, współprzewodniczący Polsko-Rosyjskiej Grupy do Spraw Trudnych, były minister spraw zagranicznych (Polska) |
10.00–11.00 | / Otwarcie wystawy przygotowanej przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ’45. KONIEC WOJNY W 45 EKSPONATACH |
11.15–13.30 | / Panel 1 KSZTAŁTOWANIE PAMIĘCI O II WOJNIE ŚWIATOWEJ W MUZEACH HISTORYCZNYCH przewodniczy Norman Davies (Wielka Brytania) głos zabiorą Margot Blank, Muzeum Niemiecko-Rosyjskie Berlin-Karlshorst (Niemcy) Paweł Machcewicz, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (Polska) Aleksandr Nikonow, dyrektor Centralnego Muzeum Sił Zbrojnych w Moskwie (Rosja) Élie Barnavi, były ambasador Izraela we Francji, historyk, politolog (Izrael) |
13.30–15.00 | / Przerwa |
15.00–17.30 | / Panel 2 II WOJNA ŚWIATOWA W PAMIĘCI SPOŁECZNEJ przewodniczy Stefan Troebst, Centrum Badawcze Historii i Kultury Krajów Europy Środkowo-Wschodniej przy Uniwersytecie w Lipsku (Niemcy) głos zabiorą Piotr M. Majewski, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Uniwersytet Warszawski (Polska) Jörg Echternkamp, Centrum Historii Wojskowości i Nauk Społecznych Bundeswehry (Niemcy) Michaił Narinskij, Państwowy Instytut Stosunków Międzynarodowych w Moskwie (Rosja) Andrij Portnow, Centrum Badań Historii Współczesnej w Poczdamie (Ukraina) |
7 maja / czwartek | |
9.00–11.00 | / Panel 3 DZIEDZICTWO KONFERENCJI W JAŁCIE I POCZDAMIE. POWOJENNY PORZĄDEK ŚWIATA przewodniczy Adam Daniel Rotfeld, współprzewodniczący Polsko-Rosyjskiej Grupy do Spraw Trudnych, były minister spraw zagranicznych (Polska) głos zabiorą Sławomir Dębski, dyrektor Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia (Polska) Jan C. Behrends, Centrum Badań nad Historią Współczesną w Poczdamie (Niemcy) Martin H. Folly, Uniwersytet Brunel w Londynie (Wielka Brytania) Nikita Pietrow, Stowarzyszenie Memoriał (Rosja) |
11.00–11.30 | / Przerwa |
11.30–13.30 | / Panel 4 WSPÓLNA I PODZIELONA ODPOWIEDZIALNOŚĆ. II WOJNA ŚWIATOWA I JEJ SKUTKI W INTERPRETACJACH HISTORYCZNYCH przewodniczy Łukasz Adamski, Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia (Polska) głos zabiorą Marek Kornat, Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk (Polska) Jürgen Zarusky, Instytut Historii Współczesnej (Niemcy) Roger Moorhouse (Wielka Brytania) Władimir Barysznikow, Instytut Historii Państwowego Uniwersytetu w Sankt Petersburgu (Rosja) |
13.30–14.15 | / Przerwa |
14.15–16.00 | / Panel 5 JAK DZIŚ BADAĆ II WOJNĘ ŚWIATOWĄ? przewodniczy Jörg Morré, Muzeum Niemiecko-Rosyjskie Berlin-Karlshorst (Niemcy) głos zabiorą Stanisław Żerko, Instytut Zachodni (Polska) Claudia Weber, Europejski Uniwersytet Viadrina (Niemcy) Natalia Lebiediewa, Instytut Historii Powszechnej Rosyjskiej Akademii Nauk (Rosja) Timothy Snyder, Uniwersytet Yale (Stany Zjednoczone) |
ZASADY UCZESTNICTWA
6 maja 2015 / środa
- wstęp wolny
- wystąpienia będą tłumaczone symultanicznie
- warunkiem wypożyczenia słuchawek będzie
- pozostawienie dokumentu potwierdzającego tożsamość
- budynek otwarty | od godz. 8.30
7 maja 2015 / czwartek
- zaproszenie staje się biletem wstępu po dokonaniu rezerwacji telefonicznej
- rezerwacja miejsc | 28–30 kwietnia i 4–5 maja 2015, w godz. 9.00–16.00 | tel.: 58 772 40 32, 58 772 40 31 | decyduje kolejność zgłoszeń
- wstęp tylko na podstawie imiennej listy gości oraz dowodu osobistego
- wystąpienia będą tłumaczone symultanicznie
- warunkiem wypożyczenia słuchawek będzie pozostawienie dokumentu potwierdzającego tożsamość
- budynek otwarty | od godz. 8.30
miejsce | Europejskie Centrum Solidarności, audytorium
adres | Gdańsk, plac Solidarności 1
wejście | od strony placu Solidarności
mapa | ecs.gda.pl