ZWIEDZANIE WYSTAWY STAŁEJ ECS

ŚLADAMI BIAŁORUSKICH DYSYDENTÓW

termin | 12 kwietnia 2015, niedziela, godz. 13.00, 14.00, 15.00
miejsce | ECS, pl. Solidarności 1
wejście | przez historyczną stoczniową Bramę nr 2
zbiórka | ogród zimowy przy długopisie Wałęsy (parter)
wstęp | wolny, po wcześniejszej rezerwacji

To bezdyskusyjna gradka. Wystawę stałą ECS, dedykowaną Solidarności i zmianom, jakie zaszły pod jej wpływem w całej Europie Środkowo-Wschodniej, zwiedzać będziemy śladami białoruskich dysydentów. W rolę przewodników wcielą się:

godz. 13.00
Franak Wiaczorka (rocznik ’88) – białoruski dziennikarz, aktywista, działacz społeczny i polityczny młodego pokolenia, współpracownik Radia Wolna Europa i Radia Swaboda. W 2009 roku, mimo istotnych przeciwwskazań zdrowotnych, powołany został do wojska. Prowadził blog internetowy na temat warunków i stosunków panujących w białoruskiej armii. Jego zapiski codziennie czytało 25 tys. osób. Żołnierski dziennik Wiaczorki stał się zresztą pretekstem do powstania filmu „Żywie Biełaruś” w reż. Krzysztofa Łukaszewicza. Białoruski dziennikarz był współautorem scenariusza.

godz. 14.00
Uładzimir Niaklajeu – poeta, prozaik i działacz polityczny. W 2010 roku startował w wyborach prezydenckich jako jeden z kandydatów opozycyjnych. W dniu wyborów, jeszcze przed zamknięciem lokali wyborczych, został dotkliwie pobity przez nieznanych, ubranych na czarno mężczyzn. Natychmiast trafił do szpitala, skąd uprowadzili go w nieznanym kierunku anonimowi sprawcy. Dopiero po pewnym czasie okazało się, że przetrzymuje go w swojej siedzibie, w skandalicznych warunkach, białoruskie KGB. Po miesięcznym pobycie w więzieniu umieszczono go na kilka miesięcy w areszcie domowym, podczas którego ograniczono mu możliwość spotkań z kimkolwiek (w tym z rodziną i lekarzem) i poddawano nieustającej obserwacji. Areszt zakończył się procesem, w którym Niaklajeu skazano na dwa lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata.

godz. 15.00
dr hab. Arkadiusz Czwołek – politolog, specjalista od problematyki Europy Środkowo-Wschodniej, badacz opozycji i współczesnej historii Białorusi. Wykładowca na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.


JAK ZDOBYĆ WEJŚCIÓWKĘ?
| Nie zdążyli Państwo dokonać rezerwacji, a chcielibyście uczestniczyć w subiektywnym zwiedzaniu wystawy stałej śladami białoruskich dysydentów? Prosimy nie tracić nadziei. Zazwyczaj z powodu absencji zarejestrowanych gości, w dniu imprezy można zdobyć jeszcze wejściówkę. Wszystkich chętnych zapraszamy przed godziną rozpoczęcia spaceru pod długopis Wałęsy w ogrodzie zimowym ECS.