SPACERY PO STOCZNI GDAŃSKIEJ

termin | 31 sierpnia 2018, piątek, godz. 10.30, 12.30, 14.30, 17.00
adres | Gdańsk, pl. Solidarności
zbiórka | przed historyczną Bramą nr 2
wstęp | wolny + REZERWACJA MIEJSC → formularz poniżej

▪ Na szlak wyrusza 30-osobowa grupa, co umożliwia dialog z przewodnikiem.
▪ Zwiedzanie potrwa ok. 1,5 godz.
▪ Oprowadzanie odbywa się w języku polskim.
▪ Jeśli zaistnieją nieoczekiwane przeszkody, aby spacer po stoczni się odbył, ECS zastrzega sobie prawo odwołania oprowadzania, o czym osoby zarejestrowane zostaną powiadomione drogą e-mailową do godz. 20 w dniu poprzedzającym imprezę.


PRZEWODNICY

10.30 | Andrzej Trzeciak
ZANIM POWSTAŁA SOLIDARNOŚĆ. MROCZNA HISTORIA STOCZNI GDAŃSKIEJ
Historyk i historyk sztuki. Kustosz w Europejskim Centrum Solidarności. Pełnił funkcję opiekuna kolekcji pamiątek historycznych i zbioru sztuki zaangażowanej. Współtwórca wystawy stałej ECS. Bada dziedzictwo kulturowe ruchu Solidarność oraz Stoczni Gdańskiej, w tym kwestie związane z przemianami przestrzeni postoczniowej. Współautor książki „Tu stocznia”.
Pracował w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Kierował Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim i Pomorskim Ośrodkiem Kontaktów z Polonią.

12.30 | Urszula Ściubeł
MOJA STOCZNIA
Ukończyła szkołę zawodową o specjalności ślusarz narzędziowy i w 1963 roku trafiła do Stoczni Gdańskiej. Przepracowała w niej 25 lat. Początkowo była zatrudniona w Spółdzielni Pracy Usług Stoczniowych „Marlinka”. Następnie przez 18 lat pracowała na stanowisku izolarza, które z czasem okazało się jednym z najbardziej szkodliwych dla zdrowia – izolowano rury m.in. azbestem. Fachu suwnicowej (osoba obsługująca suwnicę stosowaną do przemieszczania ładunków) uczyła się u Anny Walentynowicz, najsłynniejszej suwnicowej i działaczki opozycyjnej. W 1981 roku zdała egzamin, uzyskując uprawnienia do obsługi 20-tonowej suwnicy. Pracowała do 1988 roku, kiedy przeszła na emeryturę. Ma czwórkę dzieci. Mieszka w Gdańsku.

14.30 | Anna Zielińska-Fedoruk
STOCZNIA WCZORAJ I DZIŚ
Historyczka i archeolożka. Edukatorka w Europejskim Centrum Solidarności. Przewodniczka po trasach szlakiem kobiet w dawnej Stoczni Gdańskiej oraz po Starym i Głównym Mieście w Gdańsku. Autorka trasy prekursorek oraz szlaku bitew i walk gdańskich w projekcie Gdańskie Miniatury. Absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pracowała w Muzeum Narodowym w Gdańsku.

SPACER GOŚCINNY
▪ Nie obowiązują zapisy
▪ Wydarzenie z cyklu letnich spacerów szlakiem kobiet po terenach dawnej Stoczni Gdańskiej, organizowanych przez Instytut Kultury Miejskiej w ramach projektu społecznego Metropolitanka, informacje → tutaj.
▪ Zbiórka przed historyczną Bramą nr 2


17.00 | Joanna Baum
Gdańszczanka, doktorantka Filologicznych Studiów Doktoranckich w Instytucie Rusycystyki i Studiów Wschodnich Uniwersytetu Gdańskiego. Pisze rozprawę doktorską na temat mało w Polsce znanego emigranta z Petersburga Aleksandra Kondratiewa, który w latach międzywojnia mieszkał na terenie Wołynia (dzisiejsza Ukraina). Interesuje się turystyką, sportem i literaturą, a także historią Gdańska, na którą składa się przenikanie wielu kultur.