FREEDOM & PEACE DAY 2

czyli Krasnoludki w ECS

Była połowa lat 80. Nadzieje w ludziach zabił stan wojenny, tymczasem na ulice wyległy Krasnoludki, żeby śmiechem walczyć z komunistami. Zapraszamy na FREEDOM & PEACE DAY 2 w programie: warsztaty przygotowywania happeningów, zwiedzanie wystawy stałej z dawnymi opozycjonistami, giełda płyt winylowych i didżeje, pokaz filmu i dyskusja, a na koniec koncert Kormoranów. Tego dnia w ECS najważniejsza będzie Pomarańczowa Alternatywa!

Kiedy na początku lat 80. powstawała Pomarańczowa Alternatywa, mało kto wierzył, że z komunizmem można walczyć z uśmiechem na twarzy. Początkowo imię „Pomarańczowej Alternatywy” nadano pismu wydawanemu podczas strajku w budynku Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego (pismo wydawane od września do grudnia 1981).
 

fot. NAF Dementi | Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”

Pierwszą akcją pomarańczowych było rysowanie krasnoludków na murach w największych polskich miastach. Krasnoludki pojawiały się na wielkich plamach farby, pozostawionych przez milicjantów zamalowujących antykomunistyczne napisy. Rysunki, wzbudzające wiele domysłów i emocji, były pionierskimi działaniami polskiego street artu.


















Prawdziwą sławę Pomarańczowa Alternatywa zyskała jednak w połowie lat 80. Kolorowe happeningi, realizowane przez pomarańczowych we Wrocławiu, Łodzi, Warszawie, Lublinie, miały poprzez parodię obnażać absurdy systemu komunistycznego. „Krasnoludki na Świdnickiej”, „Precz z U-Pałami”, „Papier toaletowy – tzw. pierwsze rozdanie” – to tytuły niektórych akcji organizowanych przez aktywistów wrocławskiej Alternatywy. W Łodzi podczas happeningu „Galopująca inflacja” młodzi aktywiści biegali po ulicy Piotrkowskiej z tabliczkami „galopująca inflacja”, aż do momentu zatrzymania ich przez milicję, kiedy to głośno gratulowali funkcjonariuszom, że udało im się powstrzymać galopującą inflację.
 
Poprzez swoje stroje i zachowanie podczas manifestacji wprowadzaliśmy służby w zakłopotanie. Wyglądało to komicznie, kiedy milicjanci ganiali krasnoludki, albo gdy aresztowali je – wspomina Krzysztof Skiba, jeden z działaczy Pomarańczowej Alternatywy w Łodzi.

Warszawscy pomarańczowi rozpoczęli swoją działalność od meczu „KS Nędza – FC Dobrobyt”, który rozegrali członkowie Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Akcję zakończyła interwencja milicji.
 

fot. NAF Dementi | Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”

W akcje Pomarańczowej Alternatywy z entuzjazmem włączali się również artyści, m.in. muzycy grupy Kormorany. W ramach FREEDOM & PEACE DAY zespół ten wystąpi w klubie Wydział Remontowy. Do dziś działacze Pomarańczowej Alternatywy pozostają aktywni, m.in. tworząc grafiki, murale, organizując happeningi. Historię tego ruchu przypominamy w sali E naszej wystawy stałej, a osobiście opowiedzą ją działacze Pomarańczowej Alternatywy podczas subiektywnego zwiedzania wystawy stałej oraz dyskusji w ECS.

To druga edycja FREEDOM & PEACE DAY. W ubiegłym roku (19 marca 2016) wspominaliśmy działalność Ruchu „Wolność i Pokój”, pierwszego niezależnego młodzieżowego ruchu pacyfistyczno-ekologicznego w bloku wschodnim. Inicjatorami wydarzenia są Krzysztof Skiba – muzyk i satyryk, lider grupy Big Cyc, działacz antykomunistycznych organizacji młodzieżowych oraz Paweł „Konjo” Konnak – performer, poeta, reżyser filmowy.

patronat medialny
 

partner