Internetowy Polski Słownik Biograficzny

TYP: BAZA BIOGRAFICZNA
KATEGORIA: INTERDYSCYPLINARNE | BIOGRAMY
DOSTĘP: http://www.ipsb.nina.gov.pl
 
 
 
Podstawę serwisu stanowi 49-tomowy "Polski Słownik Biograficzny", zawierający ponad 27 tysięcy haseł, wydawany od 1935 roku przez Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk i Polską Akademię Umiejętności. iPSB jest jego internetową wersją. Jednakże oprócz biogramów w serwisie znalazły się dodatkowe materiały multimedialne pokazujące realia epoki, kontekst historyczny i kulturowy dotyczący danej postaci.
 
Wersja papierowa PSB zawiera ponad 27.000 biogramów, ale nie wszystkie są jeszcze dostępne w internecie. Nabywanie praw od autorów odbywa się sukcesywnie w miarę rozwoju projektu. Docelowo w internetowej bazie znaleźć się mają wszystkie biogramy PSB. Inną przyczyną nieobecności danego biogramu może być jedna z dwóch przyjętych zasad redakcyjnych: po pierwsze w słowniku mogą się znaleźć jedynie osoby, które zmarły przed rokiem 2000 (zasada ta wynika z konieczności pozyskania obiektywnych historycznie źródeł), po drugie - biogramy powstają od litery A, a obecnie tworzone są biogramy na literę S (dlatego jeżeli ktoś nawet zmarł w 1995 roku lecz jego nazwisko zaczyna się na literę A lub inną literę przed S, to jego biogramu nie znajdziemy w Polskim Słowniku Biograficznym i w iPSB; w przyszłości biogramy mają być uzupełniane - znowu począwszy od litery A).
 
Biogramy publikowane są w bazie w oryginalnym brzmieniu, twórcy serwisu nie ingerowali w ich treść nie tylko ze względu na prawa autorskie, ale również dlatego, że Polski Słownik Biograficzny jest sam w sobie istotnym świadectwem historii. Język używany przez badaczy na przestrzeni czasu zmieniał się. Świadomość tego jest elementem wiedzy historycznej.

Hasła osobowe wyszukiwać można według wielu kryteriów. Użytkownicy słownika mogą korzystać z czytelnych indeksów alfabetycznych oraz tematycznych, które ułatwiają nawigację po stronie.

Materiały multimedialne pochodzą z zasobów m.in. Telewizji Polskiej, Polskiego Radia, Narodowego Instytutu Audiowizualnego, Biblioteki Narodowej, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Filmoteki Narodowej.