Z ARCHIWUM ECS | mini galeria

termin | 13 grudnia 2017 – 31 stycznia 2018
miejsce
| ECS, ogród zimowy
wstęp | wolny
 
KULA Z GRUDNIA ’70

Nie udało się dotąd ustalić nazwiska mężczyzny ranionego pod Komitetem Wojewódzkim PZP w Gdańsku, z którego piersi tę kulę wyjął prof. Jerzy Dybicki, wieloletni ordynator Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej w Akademii Medycznej w Gdańsku.
Przez lata chirurg przechowywał kulę w domu, w specjalnie do tego celu przygotowanym kielichu. Całe zdarzenie oraz historię z nim związaną opisał we wspomnieniach „Chirurgia, moja miłość. Wspomnienia gdańskiego profesora.

Dar Jacka Bitela

BOMBKI Z CZASÓW STANU WOJENNEGO

Na wieść o wprowadzeniu stanu wojennego, w poczuciu bezradności i oczekując na wiadomość o losach zatrzymanych bliskich, Ewa Andrzejewska, działaczka nowosądeckiej Solidarności, wykonywała nocami bombki z logo związku.
Autorka chętnie rozdawała je rodzinie oraz znajomym z całej Polski.
Bombki w okresie świąt Bożego Narodzenia pełniły funkcję nie tylko ozdób choinkowych. Symbolicznie kładziono je na wigilijnym stole przy dodatkowym, pustym nakryciu.

Dar Ewy Andrzejewskiej

fot. Dawid Linkowski / Archiwum ECS

ZBIÓRKA PAMIĄTEK TRWA


W archiwum ECS gromadzimy pamiątki polskiej drogi do wolności. Od darczyńców z całego świata pozyskaliśmy dotąd 152 metry bieżące materiałów i ponad 5 tys. obiektów muzealnych. Czekamy na każdy dar.
pamiatki@ecs.gda.pl

zobacz | „Portret zbiorów” – bezpłatny e-book