SOLIDARNOŚĆ I STAN WOJENNY OKIEM ZAGRANICZNEGO KORESPONDENTA

termin | 28 marca 2015, sobota, godz. 15.30
miejsce | biblioteka (I piętro) | już od holu poprowadzi Cię kolor czerwony
wejście | przez historyczną stoczniową Bramę nr 2
wstęp | wolny | UWAGA! Obowiązuje język angielski


gość
| Brian Mooney

moderator | Anna Maria Mydlarska

BRIAN MOONEY | Brytyjski dziennikarz rozpoczął pracę w Agencji Informacyjnej Reutera, jednej z najbardziej znanych i największych na świecie agencji prasowych, na początku lat 70. Pierwszy raz słał korespondencje z Polski w 1979 roku, relacjonując pierwszą pielgrzymkę Jana Pawła II do ojczyzny i wizytę Jimmy’ego Cartera, prezydenta Stanów Zjednoczonych.
Mooney wrócił do Polski na początku 1981 roku. W swoich artykułach i depeszach informował o sytuacji politycznej oraz gospodarczej, a także o dążeniach Solidarności do demokratyzacji kraju. Po wprowadzeniu stanu wojennego władza dokonała blokady informacyjnej, odcinając łączność telefoniczną. Mooney – dzięki nowoczesnemu systemowi połączeń telefonicznych, którym w pierwszych dniach stanu wojennego dysponowała tylko Agencja Reutera – przekazywał na Zachód informacje o wydarzeniach w Polsce. Jego relacje trafiały na łamy wielu gazet i magazynów na całym świecie, przede wszystkim w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych.
Za swoją aktywność dziennikarską w Polsce (1981–1982) kilkukrotnie był nominowany do nagród dziennikarskich.

PRYWATNE ARCHIWUM DZIENNIKARZA W ZBIORACH ECS | W marcu 2014 roku Brian Mooney przekazał Europejskiemu Centrum Solidarności w formie darowizny całe swoje prywatne archiwum oraz pamiątki z czasu pracy w Polsce.
To cenna kolekcja, składają się na nią m.in. zagraniczna prasa informująca o sytuacji w Polsce: egzemplarze „Herald Tribune” z lat 80., wycinki z prasy anglo-, niemiecko- i hiszpańskojęzycznej z całego świata (Hongkongu, Chile, Wenezueli, Szwajcarii, Japonii), wewnętrzne biuletyny informacyjne Agencji Reutera, komplet reporterskich teleksów, które autor słał z Polski do centrali w Londynie, kopie cyfrowe depesz oraz zapisów konferencji Jerzego Urbana, ówczesnego rzecznika rządu, oraz mnóstwo osobistych pamiątek, jak np. wejściówka na basen w hotelu Victoria w Warszawie, gdzie rekreacji oddawał się również Mieczysław Rakowski, aktywista partii komunistycznej, czy dziennikarskie karty akredytacyjne.

● Przed spotkaniem z Brianem Mooneyem możesz ZAGLĄDNĄĆ DO ŚRODKA z Jackiem Petryckim, a po spotkaniu – ze Zbigniewem Janasem. Już dziś zarezerwuj miejsce!