FESTIWAL Z AMBICJAMI

Prawdziwą radością jest dla mnie powitać Państwa na dziesiątej już odsłonie ALL ABOUT FREEDOM FESTIVAL. To najważniejszy projekt kulturalny realizowany przez ECS, ale także marka Gdańska nazywanego „miastem wolności i solidarności”.
AAFF to festiwal z ambicjami – etycznymi i artystycznymi. Niezmiennie poruszamy tematy aktualne, które prowokują pytania społeczne, ale i bardzo intymne.
Wraz z upływem lat ambicje etyczne nie słabną, ale wzmacniają się, tak jak gęstnieje atmosfera na świecie. Ostatnie miesiące w skali globu dowiodły, jak krucha jest wolność, jak zagrożone są prawa człowieka, jak wiele mówimy o nich, a jak nieudolnie próbujemy ich bronić. Solidarność to wciąż towar deficytowy, również w Polsce, gdzie tę cnotę wynieśliśmy na sztandarach rewolucji. Festiwalowa sztuka i debata jak w soczewce ogniskują zło tego świata, zmuszają do zmierzenia się z pytaniami, które na co dzień zagłusza szum medialny, niekiedy pozwalają odzyskać współczucie, miłosierdzie, zrozumienie.
Ambicje artystyczne skłoniły nas do powołania w tym roku profesjonalnego jury. Cieszę się niezmiernie z tego, że roli honorowego przewodniczącego jury podjął się Andrzej Wajda, od chwili powołania instytucji przyjaciel ECS, nestor polskiego filmu, artysta, zaangażowany intelektualista.
Pozwólcie Państwo, że podziękuję jeszcze jubileuszowo wszystkim tym, dzięki którym przez te dziesięć lat AAFF trwa i się rozwija. Zaszczytem i radością jest z Wami pracować.
Niech tegoroczny AAFF otwiera nam oczy na niedostrzeżone przez nas na co dzień niesprawiedliwości, fenomeny, dynamikę procesów społecznych. Analizujmy zmiany, otwierajmy się na innych ludzi i wzmacniajmy nasz demokratyczny
system odporności.
Basil Kerski
dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności


UCZTA FILMOWA GODNA 10. EDYCJI

Na tegorocznej edycji festiwalu przyznamy po raz pierwszy nagrodę konkursową. Znakomici twórcy filmowi: Joanna Kos-Krauze i Andrzej Wajda oraz legenda polskiej krytyki filmowej – Tadeusz Sobolewski i należący do światowej czołówki przedstawicieli krytycznych badań społecznych – Tomasz Szkudlarek wybiorą laureata nagrody ALL ABOUT
FREEDOM FESTIVAL, ufundowanej przez prezydenta miasta Gdańska.
Dzieciństwo wodza w reż. Brady’ego Corbeta (dwie nagrody na festiwalu w Wenecji), Egzamin w reż. Cristiana Mungiu (konkurs główny festiwalu w Cannes), Toni Erdmann w reż. Maren Ade (konkurs główny festiwalu w Cannes), Praktykant w reż. Boo Junfenga (konkurs Un Certain Regard w Cannes) i Ja, Daniel Blake w reż. Kena Loacha (Złota Palmaw konkursie w Cannes) – tworzą stawkę filmów konkursowych. Różnorodność stylu, konwencji i tradycji filmowych, jak i samych bohaterów filmów była przesłanką do selekcji konkursowej. Najważniejszy był jednak poziom sztuki filmowej. Jurorzy mają przed sobą bardzo trudny wybór.
Oprócz pięciu filmów konkursowych zobaczymy jedenaście innych. Dziesiąta, jubileuszowa edycja ALL ABOUT FREEDOM FESTIVAL to szesnaście filmów, które odsłonią przed widzami wizję walki o wolność, jak i bardziej subtelne czy nieoczywiste wymiary wolności.
Wszystkie filmy będą prezentowane w Trójmieście po raz pierwszy, a dla pięciu z nich będą to polskie premiery. Dobrze znany w Polsce Ulrich Seidl wraca z filmem Safari. Stary mistrz kina włoskiego Marco Bellocchio pokaże nam film Słodkich snów. Laureat nagrody publiczności na AAFF za film Monsieur Lazhar Philippe Falardeau przedstawi komedię polityczną Jak uratowałem Kanadę. Zaś The War Show w reż. Andreasa Dalsgaarda i Obaidach Zytoon to dokumentalna opowieść o inteligencji syryjskiej i jej dramatycznych wyborach (nagroda w konkursie Venice Days). Czesi przeciw Czechom w reż. Tomáša Kratochvíla to film o czeskim faszyście i jego dylematach. Pozostałe filmy nie pozostawią widzów obojętnymi. Creative Control zabierze nas do serca Nowego Jorku, w którym testuje się narzędzia poszerzonej rzeczywistości. Film zdobył status kultowego i nazywany jest „Manhattanem Woody Alena ze smartfonami” czy filmem „w stylistyce Antonioniego i w środowisku Apple”. Paulo Virzì swoim Kapitałem ludzkim zdobył wielu zwolenników. Jego nowy film Zwariować ze szczęścia ukazuje nam dwie kobiety decydujące się na akty szaleństwa, aby poczuć na nowo wolność i drugiego człowieka. To taka włoska wersja historii Thelmy i Luizy. O wolności w sieci albo raczej jej braku opowie Friedrich Moser w filmie Dobry Amerykanin, pokazującym sylwetkę Williama Binneya, wieloletniego szefa działu nasłuchu elektronicznego NSA w USA. Wynalazki Binneya i jego przywiązanie do wartości demokratycznych mogły uchronić USA i świat przed 9/11. Dlaczego tak się nie stało – trzeba zobaczyć film.
Ci, którzy skaczą to film w reż. Moritza Sieberta, Estephana Wagnera i Abou Bakara Sidibé. Powstał film o tych, którzy chcą przeskoczyć mur – wysoką siatkę oddzielającą Maroko od enklawy hiszpańskiej w Afryce. Otrzymujemy przejmujący
wizerunek ludzi w niedoli, patrzących ze wzgórza na wyśnioną i zmitologizowaną wolność. Na ile taniec potrafi uwolnić ducha, zobaczymy w ekscytującym filmie Mr. Gaga. Polskim akcentem na zakończenie festiwalu będzie obraz Piotra Stasika 21 × Nowy Jork. Polski twórca znajduje oryginalny sposób na przedstawienie tego, co nieprzedstawialne, używając do tego niezwykłych form obrazu filmowego.
Przed Państwem uczta filmowa godna 10. edycji ALL ABOUT FREEDOM FESTIVAL.
Widzimy się w ECS.
 
Artur Liebhart
kurator programu filmowego AAFF