ŚLADY I NADZIEJE | wystawa

termin | 16 grudnia 2016 – 15 stycznia 2017
wernisaż | 16 grudnia, piątek, godz. 11
miejsce | sala wystaw czasowych
wstęp | wolny

To poruszająca ekspozycja. Prace Andrzeja Jana Piwarskiego pochodzą m.in. z czasów rodzącej się Solidarności i stanu wojennego. Cykl obrazów ŚLADY I NADZIEJE, namalowany tuż po podpisaniu Porozumień Sierpniowych, już czekał na ekspozycję w Gdańsku, ale sytuacja była niepewna, aż władza wprowadziła stan wojenny. Ostatecznie wystawa pokazana została w Politycznej Akademii w Olpe, położonym niedaleko Kolonii.

Andrzej Jan Piwarski (ur. 27 marca 1938) jest artystą malarzem i grafikiem, działaczem społecznym i polonijnym, animatorem życia artystycznego. Jego pradziadkiem był Jan Feliks Piwarski (1794–1859) – malarz i grafik, jeden z pierwszych polskich litografów.
Studiował w gdańskiej Państwowej Wyższej Szkole Plastycznej, w pracowniach Stanisława Teisseyre´a i Jacka Żuławskiego.
W 1973 roku wraz z żoną Barbarą Ur-Piwarską, rzeźbiarką i malarką, wyjechał najpierw do Sztokholmu, później do Barcelony, Essen, Berlina.
Był organizatorem i uczestnikiem wielu przedsięwzięć na rzecz potępienia stanu wojennego oraz popierających walkę o suwerenność Polski i innych państw komunistycznych, m.in. w RFN, Norwegii, Francji i Wielkiej Brytanii.
W 1993 roku założył Europejskie Laboratorium Sztuki w Tuchomiu na Kaszubach, gdzie organizuje Międzynarodowe Sympozja Artystów „Tuchomie”.
Prace Andrzeja Jana Piwarskiego znajdują się w wielu muzeach, państwowych i prywatnych kolekcjach na całym świecie. Ma na swoim koncie setki wystaw indywidualnych i zbiorowych.

Wystawę współorganizują: Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność”, Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”, Komisja Międzyzakładowa NSZZ „Solidarność” Gdańskiej Stoczni Remontowej i ECS.
Kuratorem wystawy jest Małgorzata Kuźma.