START

termin | 14 sierpnia 2016, niedziela, godz. 6.00
miejsce | Stocznia Gdańska
zbiórka | przed historyczną stoczniową Bramą nr 2
wstęp | wolny + REZERWACJA MIEJSC → rezerwacja zakończona


/ Jerzy Borowczak
Opozycjonista, działacz związkowy, dziś poseł na Sejm RP.
Należał do współpracowników Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża. Od 1979 roku pracował w Stoczni im. Lenina w Gdańsku. 14 sierpnia 1980 roku wspólnie z Bogdanem Borusewiczem, Bogdanem Felskim i Ludwikiem Prądzyńskim zapoczątkował strajk w Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Miał wtedy 23 lata.
Po powołaniu NSZZ „Solidarność” został wiceprzewodniczącym komisji zakładowej związku z Stoczni Gdańskiej. Wszedł do grona członków Komitetu Założycielskiego Solidarności. Współorganizował strajki podczas stanu wojennego Internowany trafił do Ośrodku Odosobnienia w Iławie. Dyscyplinarnie zwolniony z pracy, zatrudnienie znalazł w gdańskiej Spółdzielni Pracy Usług Wysokościowych, zwanej „Świetlik”. Do pracy w stoczni wrócił dopiero w 1989 roku.
Jest honorowym obywatelem Gdańska. Został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

/ Ludwik Prądzyński
Opozycjonista, sygnatariusz Porozumień Gdańskich, związkowiec.
Od 1975 roku pracował w Stoczni Gdańskiej im. Lenina jako spawacz i monter kadłubów. Z końcem lat 70. rozpoczął współpracę z Wolnymi Związkami Zawodowymi Wybrzeża, kolportując na terenie stoczni ulotki i niezależną prasę. Razem z Jerzym Borowczakiem, Bogdanem Borusewiczem i Bogdanem Felskim współorganizował strajk na terenie zakładu. Miał wtedy 24 lata.
Od września 1980 roku działał w Solidarności, wchodząc do grona członków Komitetu Założycielskiego. W grudniu 1980 roku został internowany w Ośrodku Odosobnienia w Strzebielinku, gdzie spędził siedem miesięcy i zwolniony z pracy. Ponownie zatrudniono go w stoczni po 13 latach.
Jest honorowym obywatelem Gdańska. Został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.