04.12.2016

SPACER KURATORSKI PO WYSTAWIE STAŁEJ

termin | 4 grudnia, godz. 12.00
miejsce | ECS, pl. Solidarności 1 w Gdańsku
wejście | przez historyczną stoczniową Bramę nr 2
parking podziemny | wjazd od ul. Nowomiejskiej
zbiórka | ECS, hol główny (vis-à-vis kas), szukajcie dużego długopisu Lecha Wałęsy
wstęp |
→ REZERWACJA MIEJSC + bilet: 15 zł/os. (grupowy normalny) lub 11 zł/os. (grupowy ulgowy)

O tym nie przeczytacie w książkach! W każdą pierwszą niedzielę miesiąca zapraszamy na
spacery kuratorskie po wystawie stałej. W rolę przewodników wcielają się historycy z ECS, którzy znają wystawę jak nikt inny, bo pracowali przy jej tworzeniu oraz pracownicy, którzy na co dzień korzystają z jej zasobów.

Zwiedzając wystawę stałą nasi goście dowiadują się o bohaterach nie tylko pierwszego planu, o powszechnie nieznanych wydarzeniach, przyczynach i skutkach. Odsłaniamy konteksty i łączymy w ciągi zdarzeń odległe od siebie w czasie fakty. To opowieści ciekawe zarówno dla urodzonych przed 1989 rokiem, jak i młodych, dla których stan wojenny jest tak samo zamierzchły jak bitwa pod Grunwaldem. Co ciekawe, na ekspozycję w ECS można wracać wielokrotnie, bo utkana jest z setek opowieści, których nie sposób ogarnąć podczas jednego zwiedzania.

W lipcu rozpoczynamy nowy cykl spacerów. Co miesiąc zapraszamy do zwiedzania kolejnej sali wystawy stałej. Po zakończeniu oprowadzania kuratorskiego – goście wyposażeni w audioprzewodnik – sami mogą eksplorować kolejne przestrzenie. Jedynym odstępstwem będzie październikowy spacer, kiedy pod hasłem SOLIDARNOŚĆ A RESZTA ŚWIATA zwiedzimy kilka sal.

WOJNA ZE SPOŁECZEŃSTWEM
Czy można z dnia na dzień ogłosić, że ruch zrzeszający 10 milionów osób jest nielegalny? Choć nie mieści się to w głowie, tego właśnie dokonano w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku. Mimo, iż wielu wyczuwało zbliżającą się konfrontację, nikt nie spodziewał się akcji na taką skalę. Jak dowodzi historyk Jan Skórzyński, w operację wprowadzenia stanu wojennego zaangażowano ok. połowy całej siły militarnej kraju – a więc taką liczbę wojska, jaka stanęłaby do wojny przeciw innemu państwu. Tę wojnę jednak wszczęła władza przeciwko własnemu społeczeństwu.
Poznamy trudne realia stanu wojennego oraz sposoby, w jaki społeczeństwo starało się z nimi walczyć. Jak zwykle podczas spacerów kuratorskich nie zabraknie ciekawostek „od kuchni” – jak na drugim piętrze budynku ECS znalazł się milicyjny Star, ile oporników wmontowano w ścianę, jak uchowała się tajna drukarni Bronisława Sarzyńskiego, w której ukrywał się m.in. Bogdan Borusewicz?

oprowadza | dr Przemysław Ruchlewski
Historyk, politolog, dydaktyk. Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 2010 roku wszedł w skład zespołu przygotowującego wystawę stałą ECS. Obecnie pracownik naukowy, koordynator spraw wydawniczych ECS oraz wykładowca historii na Uniwersytecie Gdańskim. Po godzinach Pasjonat piłki nożnej, koszykówki, żużla, snookera i taternictwa, amator gier komputerowych.