Repozytorium CeON

 

TYP: REPOZYTORIUM PEŁNOTEKSTOWE
KATEGORIA: INTERDYSCYPLINARNE
DOSTĘP: https://depot.ceon.pl/
 

Repozytorium jest jednym z projektów prowadzonych przez Centrum Otwartej Nauki (CeON) – ośrodek mający na celu kompleksowe wspieranie przedsięwzięć na rzecz otwartej nauki w Polsce, działający w ramach Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW.
 
Repozytorium Centrum Otwartej Nauki zawiera publikacje polskich naukowców w otwartym dostępie. Są to różnego rodzaju materiały naukowe, takie jak artykuły, książki, materiały konferencyjne, raporty czy rozprawy doktorskie. Dostęp do wszystkich materiałów zgromadzonych jest otwarty – wykorzystanie materiałów zaś zależy od przydzielonej przez autora licencji (dozwolony użytek, licencje Creative Commons).
 
Repozytorium to świetne rozwiązanie dla polskiego środowiska naukowego wspomagające dystrybucję ich prac. Udostępnianie publikacji w modelu repozytoryjnym to najprostszy (i darmowy) sposób na poszerzenie grona odbiorców tekstu, a tym samym zwiększenie jego widoczności. Obecnie ten sposób dystrybucji treści naukowych zyskuje na znaczeniu na świecie. Zainteresowanie repozytorium stale wzrasta: w ciągu niecałych dwóch lat jego zasób zwiększył się ponad dwukrotnie. Najpopularniejsze tytuły mają przeszło 3000 odsłon, a sięgali do nich użytkownicy nie tylko z Polski, ale także z krajów Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych czy Rosji.

 
Deponowaniem prac w repozytorium zajmują się sami użytkownicy (autorzy, wydawcy, instytuty). Dodawane materiały są jednak kontrolowane przez zespół administracyjny ICM UW. Repozytorium jest zgodne z opracowanym przez Open Archive Initiative (OAI) protokołem pobierania metadanych, dzięki czemu dokumenty w nim udostępnione są łatwe do odnalezienia poprzez serwisy gromadzące informacje o zasobach naukowych w formie cyfrowej.

 
W chwili obecnej w repozytorium udostępnionych jest ponad dziesięć tysięcy publikacji – zebranych w kolekcje, łatwych do wyszukania w prostej multiwyszukiwarce lub do przeglądania w repozytorium poprzez kolekcje, daty wydania, autorów i ich afiliacje, tytuły lub tematy.


UWAGI:
CeON zapewnia widoczność w Google Scholar, która jest źródłem danych m. in. dla baz takich jak Web of Science czy Scopus

oraz programów typu Publish or Perish, będących źródłem informacji o indeksie Hirscha i liczbie cytowań.