Spotkanie 4 | Paulina Borysewicz, Przemysław Kluz

 
 
   
PAULINA BORYSEWICZ, PRZEMYSŁAW KLUZ
W poszukiwaniu zaginionego podwórka

Wykład, 14 kwietnia 2014, poniedziałek, godz. 12–15
Baszta budynku głównego gdańskiej ASP, I piętro, Targ Węglowy 6

Warsztaty, 15 kwietnia 2014, wtorek, godz. 15–18
Warsztat plenerowy
 
Możemy być dumni w jaki sposób w polskim dyskursie publicznym potrafimy odmieniać frazy: niski poziom zaufania społecznego, brak liderów, słabość dialogu w społeczeństwie, zepsucie klasy politycznej. W kręgu naszych zainteresowań pozostają sprawy globalne, problemy krajowe, a następnie życie rodzinne i przyjaźnie. Pomiędzy tymi sferami powstaje próżnia. Niewiele miejsca na sąsiedzkość, na osiedlową i dzielnicową lokalność. Swoją młodość przeżywamy w pogoni za wciąż nowymi doznaniami, nie chcemy wiązać się z miejscem. Czerpiemy z bogactwa historii i zasobów tożsamości, nie decydując się czy sami chcemy je wzmacniać i tworzyć.
Znajduje to odzwierciedlenia w przestrzeni naszych miast. Przemykamy pomiędzy nowo projektowanymi miejscami pracy, galeriami handlowymi, „prestiżowym centrum” do naszych ładnych domów i mieszkań. Po drodze pozostaje pustka – to co na za płotem już nas nie dotyczy. Podwórko stało się jedynie parkingiem. Czy odnajdujemy siebie samych w tej rzeczywistości. Jak trudne jest uczestniczenie w życiu społeczności. Ile mogę poświęcić dla dialogu z moimi sąsiadami. Czy znajdę w sobie odwagę, aby być liderem zmiany. A może pozostaje nam rola obserwatorów i komentatorów?
W trakcie wykładu i warsztatów dotkniemy tematu lokalności i wspólnego rozwiązywania problemów małych społeczności jako narzędzia szerszej zmiany. Zastanowimy się do czego posłużyć mogą: animacja społeczna, organizowanie społeczności lokalnej, diagnoza społeczna. Czy pomogą nam one w zmienianiu przestrzeni miejskiej i tworzeniu silnej społeczności. Jak ma się do tego kultura? Na koniec, a właściwie początek wyruszymy w mało popularną część miasta, aby porozmawiać z mieszkańcami, a przede wszystkim ich usłyszeć.
  Paulina Borysewicz jest laureatką stypendium „POLITYKI” dla młodych naukowców „Zostańcie z Nami”. Dyplom ASP wydział architektury i wzornictwa. Doktorat na wydziale architektury i urbanistyki Politechniki Gdańskiej o tematyce z pogranicza mikro-urbanistyki i socjologii. Od 2006 roku freelancer. Od 2008 roku członek grupy MaradDesign. Od 2011 roku niezależny konsultant do spraw społeczno-przestrzennych w Gdańskim Zarządzie Nieruchomości Komunalnych. Od 2012 roku współpracuje z GFIS przy realizacji projektów rewitalizacji podwórek w modelu partycypacji społecznej. Od 2008 roku uprawnienia pedagogiczne. Od 2011 roku wykładowca akademicki: PG, ASP, UG.

Przemysław Kluz jest socjologiem. Przez 30 lat mieszkaniec gdańskiej Oruni, obecnie tam pracujący. Od kilku lat związany z Gdańską Fundacją Innowacji Społecznej: od 2009 r. współtworzy Dom Sąsiedzki „Gościnna Przystań” na Oruni oraz portal lokalnej społeczności MojaOrunia.pl. Na co dzień pracuje z młodzieżą, zajmuje się organizowaniem społecznym. Zaangażowany w projekty włączające mieszkańców Oruni w rozwiązywanie swoich problemów oraz zmienianie przestrzeni społecznej i architektonicznej dzielnicy. Członek Stowarzyszenia „Forum Rad Dzielnic” zrzeszającego gdańskie rady dzielnic i osiedli. Ostatnio zaangażowany w projekt rewitalizacji oruńskich podwórek realizowany wspólnie z mieszkańcami.