Pamięć Narodu

Cyfrowe archiwum wspomnień

TYP: ARCHIWUM CYFROWE |
ŹRÓDŁA AUDIOWIZUALNE
KATEGORIA: HISTORIA EUROPY XX WIEKU
DOSTĘP: http://www.pametnaroda.cz/
 
 
 
Jest to obszerny zbiór wspomnień gromadzonych z obszaru całej Europy przez pojedyncze osoby, organizacje non - profit, instytucje publiczne i niepubliczne, szkoły oraz ośrodki edukacyjne. W tym cyfrowym archiwum przechowywane i udostępniane są zbiory wspomnień świadków ważnych wydarzeń historycznych XX wieku, którzy wyrazili zgodę, aby ich świadectwo zostało wykorzystane do badania historii najnowszej i udostępnione publicznie. W bazie znajdują się nagrania (całe wywiady oraz ich fragmenty), zdjęcia, dzienniki oraz dokumenty życia społecznego.

Zgromadzone źródła historyczne dotyczą niedemokratycznych reżimów XX wieku, nazizmu i komunizmu, są tu więc wspomnienia weteranów II wojny światowej, uczestników antynazistowskiego ruchu oporu, ofiar Holocaustu, więźniów politycznych z lat 50-tych i późniejszych, duchownych, dysydentów, itd. Znajdują się tu także świadectwa funkcjonariuszy aparatu władzy - agentów KGB, NKVD, StB, polityków.
 
Cyfrowe archiwum wspomnień Pamięć Narodu zostało stworzone w 2008 roku przez trzy czeskie instytucje: Stowarzyszenie Post Bellum, Czeskie Radio i Instytut Badania Reżimów Totalitarnych. Od 2008 roku do inicjatywy Pamięć Narodu przyłączyły się organizacje i pojedyncze osoby dołączając wspomnienia świadków zarówno z Republiki Czeskiej, jak i całej Europy. Dzięki temu archiwum jest stopniowo wzbogacane o wypowiedzi znaczących osobowości kultury, przedstawicieli mniejszości narodowych, świadków wydarzeń ze Słowacji, Rumunii, Węgier, Polski, krajów nadbałtyckich i innych państw europejskich.  
 
Wypowiedzi są digitalizowane, teksty opracowane redakcyjnie i tłumaczone z języków narodowych na język angielski. Nagrania tworzące kolekcję uzupełniane są fragmentami audio i video, tekstami biograficznymi, zdjęciami, dziennikami, dokumentami archiwalnymi, linkami do publikacji w mediach.