PRZEKŁADANIEC

termin | 24 maja 2015, niedziela, godz. 18.00
miejsce | ECS, pl. Solidarności 1, audytorium
wejście | przez historyczną stoczniową Bramę nr 2
wstęp | wolny, po wcześniejszej rezerwacji miejsc

Ryszard Fox, znany kierowca rajdowy, który po serii wypadków na torze, często ratowany jest metodą przeszczepów – nie ma już pewności, czy jest jeszcze tym, kim był na początku. Ta sytuacja przysparza wiele groteskowych doświadczeń, ale i zmusza do stawiania ważnych pytań, moralnych i prawnych.

PRZEKŁADANIEC to ekranizacja tekstu Stanisława Lema – „Czy pan istnieje, Mr. Jones?”, spisanego dokładnie 60 lat temu. Za reżyserię wziął się Andrzej Wajda, obsadzając plejadę polskich gwiazd: Bogumiła Kobielę (Ryszard Fox), Jerzego Zelnika (doktor Burton), Daniela Olbrychskiego (rzecznik prawny towarzystwa ubezpieczeniowego), Jana Machulskiego (doktor Benglow, psychoanalityk Foxa), Tadeusza Plucińskiego (pastor z kobiecym głosem) i Barbarę Krafftównę (głos pastora z kobiecym głosem).

Po upływie ponad pół wieku pytamy – na ile naukowa fantastyka Lema sprzed lat różni się od dzisiejszej medycznej codzienności, czy nieograniczony rozwój technologiczny potrzebuje samoograniczenia moralnego, czy współcześni twórcy fantastyki dziś wyznaczają kolejne horyzonty ludzkich możliwości?

wprowadzenie | Anna Maria Mydlarska, reżyser, kierownik Działu Dokumentacji Filmowej ECS

DEBATUJĄCY

prof. Bolesław Rutkowski
Nefrolog, któremu bardzo wiele zawdzięcza transplantacja nerek w Polsce. Od października 1968 roku pracuje na oddziale nefrologii Akademii Medycznej w Gdańsku. Obecnie na stanowisku kierownika Katedry i Kliniki Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Prezes Polskiego Towarzystwa Transplantologicznego.
Został pierwszym lekarzem w rodzinie za namową nauczyciela: „Dobry zawód. Będziesz mógł żyć godnie i w złych, i w dobrych czasach...”. Wilnianin z urodzenia, jego ojciec do 1956 roku ukrywał się pod zmienionym nazwiskiem, bowiem za czasów stalinowskich za działalność w AK zaocznie wydano na niego wyrok śmierci.
Pacjenci mówią o nim, że to dobry człowiek, który się uśmiecha. Koledzy lekarze – dobry lekarz, człowiek renesansu.

dr Katarzyna Kaczor
Absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, studiowała na Wydziale Filologiczno-Historycznym. Pracuje jako adiunkt w Katedrze Kulturoznawstwa. Przedmiotem jej zainteresowań jest współczesna literatura popularna, ze szczególnym uwzględnieniem konwencji fantasy. Autorka pierwszej w Polsce monografii poświęconej sadze i opowiadaniom o wiedźminie Andrzeja Sapkowskiego, ale też jedynego tak obszernego opracowania, którego przedmiotem jest polska literatura fantasy – „Geralt, czarownice i wampir. Recykling kulturowy Andrzeja Sapkowskiego” (2006). Autorka dwudziestu artykułów na temat współczesnej literatury popularnej. Przez kilka lat pracowała jako dziennikarka i redaktor.
Jaką przyszłość wróży nam dzisiaj fantastyka? – pytamy.
– Prognozy, niestety, są pesymistyczne.

dr Andrzej C. Leszczyński

Eseista, wykładowca akademicki. Autor wielu szkiców i rozpraw z zakresu antropologii teatru, filozofii człowieka, estetyki. Wydał ostatnio: „Ojciec człowieka. Szkice afiniczne” (2012), „Owoc tamtego grzechu” (2013), „»Najgłębsze, spokojne morskie dno«. Próby antropologiczne” (2014). Drukował m.in. w „Znaku”, „Więzi”, „Twórczości”, „Odrze” i „Toposie”. Prowadzi warsztaty teatralne w kraju i za granicą.
Do dwunastego roku życia mieszkał na wsi, o której wciąż myśli jak o raju utraconym.


JAK ZDOBYĆ WEJŚCIÓWKĘ? | 350 bezpłatnych wejściówek rozdajemy przez Internet. Nie ma już wolnych miejsc, a zależy Ci na PRZEKŁADAŃCU? Zapraszamy, z naszego doświadczenia wynika, że ok. 20 proc. zarejestrowanych gości z przyczyn losowych nie przybywa na imprezę. Wszystkie wolne wejściówki rozdajemy na miejscu.

REZERWACJA MIEJSC