NA STYKU

Dzięki wspomnieniom byłych stoczniowców, za pomocą sztuki pokazujemy historię Stoczni Gdańskiej.

Celem projektu jest upamiętnienie historii dotyczącej stoczni zaprezentowanie jej przy użyciu sztuki.


Uczestnikami NA STYKU są osoby, które przez wiele lat pracowały w stoczni. Podczas spotkań w ECS poznajemy ich historie, inspirujemy wspomnienia, szukamy relacji między dotąd nieznającymi się gośćmi, miejsc, zdarzeń, w których ich historię łączą się, stykają. A wspomnień jest wiele. To m.in. opowieści z biura architektonicznego, wspomnienia pracy suwnicowych, ale również z potańcówek i towarzyskich spotkań. Potem, przy wsparciu artystów, opowiadamy te historie za pomocą sztuki. Praca z ciałem, głosem, rysunek – każda z tych technik pozwala odzwierciedlić wspomnienia i doświadczenia uczestników projektu. To oryginalny i nieprzewidywalny sposób prezentacji stoczniowych historii.
 
MAJA SIEMIŃSKA
Artystka poruszająca się w obszarze malarstwa i sztuki wokalnej. Śpiewa od dzieciństwa m.in. muzykę dawną, tworzy improwizowaną muzykę do spektakli, performance’ów. Łączy elementy etniczne i szeroko pojętą improwizację w klubach, galeriach sztuki aż po przestrzenie sakralne.

„Postanowiłam stworzyć kilka utworów dedykowanych każdej ze Stoczniowych Pań. To próba krótkiej muzycznej narracji ich osobistych przeżyć z dźwigami i wytęsknionymi dziećmi w tle . Powstaną swego rodzaju psalmy stoczniowe.”
 
ULA ZEREK
Artystka niezależna, pracuje na granicy form tańca, teatru i performance. Realizuje autorskie prace, w których taniec przenika się z innymi formami. Absolwentka ASP w Gdańsku. Jest m.in. autorką pomysłu i choreografii do spektaklu Tam i Tu produkcji Teatru Miniatura (2014) oraz koordynatorką tanecznych projektów i producentką spektakli w Teatrze Miniatura.

„W ramach projektu NA STYKU interesuje mnie spotkanie z drugim człowiekiem, jego historiami i doświadczeniami. W pracy z uczestnikami projektu głównym narzędziem odkrywania historii będzie pobudzana świadomość ciała.”
 
HENRYK
czyli Bartek Glaza

Rysownik, scenarzysta, storybordzista. Zadebiutował w 2011 ilustracjami do książki dla dzieci „Opowieść pod Strasznym Tytułem”, autorstwa Jerzego Niemczuka. Na co dzień pracuje w studiu animacji „Grupa Smacznego”, jako storybordzista i grafik. Okazjonalnie prowadzi rysunkowe warsztaty dla dzieci i dorosłych.

„Styk to miejsce, które w całej naszej odmienności jest dla nas wspólne i stanowi pole porozumienia. Może to być wspomnienie, wspólne zainteresowania, czy wspólna praca nad czymś. Mam nadzieję, że owocem takiego spotkania będzie nie tylko materialny produkt, ale przede wszystkim doświadczenie spotkania.”
 

Galeria foto