Tatarowski, Konrad Witold (cop. 2005):

Literatura i pisarze w programie Rozgłośni Polskiej Radio Wolna Europa.


Kraków: "Universitas".



Rozgłośnia Polska RWE, która nadawała swoje audycje z Monachium od 3 maja 1952 do połowy 1994, docierała do słuchaczy w kraju z bogatym programem informacyjnym, edukacyjnym i kulturalnym. Około 10% oferty programowej Wolnej Europy stanowiły audycje literackie oraz bezpośrednio z literaturą związane. W Rozgłośni pracowali, bądź byli z nią związani, najwybitniejsi pisarze emigracyjni: Kazimierz Wierzyński, Jan Lechoń, Marian Hemar, Gustaw Herling-Grudziński, Tadeusz Nowakowski, Czesław Staszewicz i wielu innych twórców znbsp;różnych generacji.
 
Autor książki, dziennikarz Rozgłośni w latach 1984 – 1995, przybliża ich twórczość antenową oraz omawia audycje literackie RWE, wskazując ich zróżnicowany charakter. Dużo uwagi poświęca radiowemu „Teatrowi Wyobraźni”. Wskazuje także, iż audycje kulturalne i literackie wpisały się w szerszy program ideowo polityczny Rozgłośni, który nie sprowadzał się do czarno – białego ideologicznego schematyzmu. W różnych audycjach starano się kształtować wzorce obywatelskiego myślenia, ocalać świadomość i substancję narodową poprzez nawiązywanie do historii, tradycji, zasobów kultury.

Do książki dołączona jest płyta CD, zawierająca fragmenty słuchowisk radiowych, wypowiedzi i autoprezentacji własnej twórczości przez Kazimierza Wierzyńskiego, Józefa Łobodowskiego, Witolda Gombrowicza i kilkunastu innych pisarzy.