WWW.KULTURA PARYSKA.COM

TYP: REPOZYTORIUM PEŁNOTEKSTOWE
KATEGORIA: KULTURA PARYSKA |
ZESZYTY HISTORYCZNE
DOSTĘP: http://www.kulturaparyska.com/
 
 
 
Serwis oraz internetowe repozytorium zdigitalizowanych materiałów z Archiwum Instytutu Literackiego.

W udostępnionej i sukcesywnie poszerzanej kolekcji znajdują się wersje elektroniczne wydań paryskiej „Kultury” z lat 1947-2000 (637 numerów). W wersji elektronicznej udostępniane są także „Zeszyty Historyczne” z lat 1962 – 2010 (171 numerów) oraz materiały z archiwum Instytutu Literackiego – w tym. m.in. teksty, fotografie i informacje o postaciach skupionych wokół Jerzego Giedroycia.

Wśród zgromadzonych w bazie źródeł nie brakuje również obszernej korespondencji J. Giedroycia z najwybitniejszymi polskimi intelektualistami, a także wywiadów, filmów i nagrań archiwalnych. Celem prowadzonego serwisu jest, by „Portal Kultury Paryskiej – uzupełniany i wzbogacany – stał się wirtualną wersją zbiorów Instytutu Literackiego, (…) a także dzięki blogom – miejscem wymiany myśli i refleksji,o dziedzictwie stworzonym w Maisons-Laffitte”.

Z pewnością prezentowane przez portal treści stanowczo wychodzą poza ramy tradycyjnie rozumianego „archiwum wydawnictwa”. Zachowane niemal w komplecie, obejmują one bowiem okres 1946-2010, będąc świadectwem funkcjonowania instytucji i środowiska, które wokół niej działało.
 
Prace nad uporządkowaniem i opisaniem zasobu prowadzone są od 2009 r. w ramach projektu realizowanego przez Bibliotekę Narodową i Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych. Przygotowywany jest Inwentarz archiwum Instytutu Literackiego „Kultura” - komputerowa baza danych - który liczy obecnie ponad 57 000 opisów.  Przewidywany jest także drugi etap projektu - uporządkowanie i skatalogowanie zbiorów bibliotecznych Instytutu wraz ze zbiorem cymeliów - w celu ich zabezpieczenia i właściwego udostępnienia.
 
Korzystanie z repozytorium możliwe jest jedynie po zarejestrowaniu użytkownika. Rejestracja jest bezpłatna. O przyznaniu loginu decyduje administrator - i procedura ta może nieco potrwać. Po zalogowaniu do repozytorium możemy korzystać z wyszukiwania prostego lub zaawansowanego. Wyszukiwarka wyposażona jest w zaawansowane filtry umożliwiające selekcjonowanie materiałów ze względu na ich gatunek, bohatera, okres powstania, itp. Wybrane materiały można przechowywać w schowku. Wyselekcjonowane materiały można pobierać za pomocą klawisza REPO (wysoka rozdzielczość) lub WEB (niska rozdzielczość).
 
Materiały opatrzone znakiem zielonej kłódki są dostępne dla wszystkich. Dostęp do materiałów oznaczonych znakiem kłódki czerwonej jest limitowany. By uzyskać do nich dostęp należy je dodać do schowka i zamówić, poprzez wypełnienie formularza zamówienia. Administrator może zaakceptować lub odrzucić prośbę Użytkownika. Komunikat zostanie dostarczony użytkownikowi pocztą elektroniczną. Przyznany dostęp jest czasowy.
 
Repozytorium udostępnione publicznie jest jeszcze w fazie eksperymentalnej. Ciągle trwają pracę nad jego dopracowaniem i usprawnieniem funkcjonalności.