ŚLADAMI DWÓCH POLSKICH GRUDNIÓW

/ OBCHODY OFICJALNE

termin
| 13 grudnia | 15 grudnia | 16 grudnia | 17 grudnia

/ Z ARCHIWUM ECS

termin | 13 grudnia, niedziela, godz. 10
miejsce | ECS, pl. Solidarności 1 / ogród zimowy
wstęp | wolny

Wystawa artefaktów grudniowych z kolekcji Archiwum ECS: kuli, którą raniono uczestnika zamieszek w 1970 roku / dar Jacka Bitela oraz solidarnościowych ozdób choinkowych produkowanych nielegalnie w latach 80 przez Ewę Andrzejewską / dar autorki.

/ HISTORIA Z PIERWSZEJ RĘKI

termin
| 17 grudnia, niedziela, godz. 11
miejsce | ECS, pl. Solidarności 1
wstęp | wolny + REZERWACJA → wydarzenie zakończone

Bolesnymi wspomnieniami podzielą się uczestnicy i świadkowie DWÓCH POLSKICH GRUDNIÓW – Grudnia ’70 oraz stanu wojennego. Zapraszamy w pasjonującą podróż w czasie. W tym roku w rolę przewodników wcielą się: uczestniczka wydarzeń na ulicach Gdyni, które przeszły do historii jako czarny czwartek, raniona przez ZOMO; strażak, który jako student Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej w Warszawie przeszedł brutalną pacyfikację strajku w grudniu 1981 roku; fizyk – zaangażowany w niezależną działalność wydawniczą, internowany podczas stanu wojennego; socjolog – doradca strajkujących w Szczecinie oraz muzyk rokowy, który w stanie wojennym podczas urodzinowej imprezy obserwował pacyfikację pokojowych protestów na Rynku Staromiejskim w Toruniu, po czym z innymi muzykami postanowili walczyć gitarami i słowem...

RELACJA Z WYDARZENIA 
fot. Stanisław Składanowski / Zbiory ECS   fot. Stanisław Składanowski / Zbiory ECS
     
 
fot. Janusz Bałanda Rydzewski / Zbiory ECS   fot. Janusz Bałanda Rydzewski / Zbiory ECS

przewodnik | Marek Kowalski
godz. 11.00
Uczestnik strajku w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej w Warszawie w grudniu 1981 roku
Był studentem podchorążym IV roku Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej w Warszawie, gdy przez polskie uczelnie przetoczyła się fala strajków spowodowana łamaniem przez władze postanowień, wynegocjowanych na drodze powołania Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Studenci WOSP obawiali się militaryzacji uczelni, a co za tym idzie wykorzystywania ich do tłumienia demonstracji i zamieszek. Strajk został brutalnie spacyfikowanym przez ZOMO 2 grudnia 1981 roku. Wraz z częścią studentów Marek Kowalski kontynuował protest na Politechnice Warszawskiej.
Były zastępca komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej, nadbrygadzista w stanie spoczynku.

przewodnik | Stanisław Huskowski
godz. 12.00
Współorganizator słynnej akcji ukrycia 80 milionów dolnośląskiej Solidarności przed zablokowaniem ich przez władze PRL. Zaangażowany w niezależną działalność wydawniczą, internowany podczas stanu wojennego
Z wykształcenia fizyk. Jeszcze przed 1980 rokiem był zaangażowany w niezależną działalność wydawniczą i kolportaż niezależnych wydawnictw. Jeden z organizatorów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w zajezdni MPK nr 7 we Wrocławiu, gdzie pracował. Uczestniczył w akcji zabezpieczenia funduszy dolnośląskiej Solidarności tuż przed wprowadzeniem stanu wojennego (80 mln złotych), za co był ścigany wraz z Józefem Piniorem i Władysławem Frasyniukiem listem gończym. Internowany w stanie wojennym.
Samorządowiec, m.in. prezydent Wrocławia (2001–2002).

przewodnik | dr Lucjan Adamczuk
godz. 13.00
Doradca strajkujących w Grudniu ’70 i styczniu ’71 w Szczecinie
Socjolog. W stoczni Warskiego w Szczecinie zatrudniony był na stanowisku dźwigowego oraz spawacza. W 1968 roku rozpoczął pracę jako socjolog w Pracowni Psychologii i Socjologii Pracy. W Grudniu ’70 pełnił rolę głównego doradcy Ogólnomiejskiego Komitetu Strajkowego w Szczecinie, a następnie w styczniu 1971 roku doradzał komitetowi strajkowemu w stoczni Warskiego.
Wprowadził do obiegu termin „rewolty” w kontekście fali protestów na Pomorzu w 1970 i 1971, z czasem przyjęty przez wielu innych badaczy tematu.

przewodniczka | Janina Żabkiewicz
godz. 14.00
Uczestniczka czarnego czwartku w Gdyni w Grudniu ’70, raniona przez ZOMO
Po ukończeniu szkoły fryzjerskiej w 1967 roku rozpoczęła pracę w Fryzjersko-Kosmetycznej Spółdzielni Pracy w Gdyni. 17 grudnia 1970 nie dotarła do pracy, bo dołączyła do protestujących robotników. Wspomina, że kiedy przyłączyła się do pochodu, na drzwiach niesiono ciało zabitego człowieka – Zbigniewa Godlewskiego, znanego z ballady jako Janek Wiśniewski. W domu jej rodziców tego dnia schronienie znaleźli stoczniowcy, uczestnicy strajku. Sama podczas ucieczki przed ZOMO została ranna.

przewodnik | Andrzej „Kobra” Kraiński
godz. 15.00
Lider rockowej grupy Kobranocka
Muzyk rockowy, kompozytor, wokalista. Swój pierwszy zespół Fragmenty Nietoperza założył mając kilkanaście lat, jeszcze przed wprowadzeniem stanu wojennego. Osiemnaste urodziny obchodził już w stanie wojennym, 3 maja 1982 roku. Podczas urodzinowej imprezy obserwował z okna klubu Od Nowa pacyfikację pokojowych protestów na Rynku Staromiejskim w Toruniu. Wspomina, że wraz z innymi muzykami postanowili walczyć gitarami i słowem. Dowodem na to są m.in. utwory „I nikomu nie wolno się z tego śmiać”, „List z pola boju” czy późniejsza „Hipisówka”.