DWA POLSKIE GRUDNIE 1970 | 1981

Wspominać będziemy dwa polskie grudnie – 1970 i 1981. Masakra, do jakiej 46 lat temu doszło na ulicach Gdańska i Gdyni, zapisała się w pamięci Polaków w postaci tragicznego obrazu-symbolu – ciała zabitego Zbyszka Godlewskiego niesionego przez robotników na drzwiach ulicami Gdyni. Ofiar było jednak więcej. To według oficjalnych informacji 45 zabitych, 1200 rannych, 3000 aresztowanych. 11 lat później, po czasie wielkich nadziei, kiedy wydawało się, że wolność w Polsce jest już na wyciągnięcie ręki, 13 grudnia gen. Wojciech Jaruzelski ogłosił wprowadzenie stanu wojennego. Wyłączone telefony, brak możliwości przekraczania granic, aresztowania, internowania… W tym roku obchodzimy 35 rocznicę tego wydarzenia.
 
fot. Stanisław Składanowski / Zbiory ECS fot. Janusz Bałanda Rydzewski / Zbiory ECS fot. Janusz Bałanda Rydzewski / Zbiory ECS


Zwiedzanie subiektywne | ŚLADAMI DWÓCH POLSKICH GRUDNIÓW
▪ 11 grudnia, od godz. 11
Po wystawie stałej ECS ścieżkami swoich wspomnień oprowadzać będą bohaterowie i świadkowie wydarzeń sprzed lat: Szczepan Sadurski – satyryk, rysownik i karykaturzysta, Lucjan Adamczuk – członek Komitetu Strajkowego Szczecin, Jerzy Kowalczyk – członek Głównego Komitetu Strajkowego dla Miasta Gdyni, Kazimierz Koźmiński – szwagier zabitego w Grudniu ‘70 Ludwika Piernickiego oraz Tomasz Budzyński – muzyk, m.in. zespołów Siekiera, Armia, malarz i poeta.
– Zwiedzanie subiektywne daje możliwość poznania bardzo osobistych historii. Dowiemy się między innymi, jak wyglądał przygotowany przez władze pogrzeb Ludwika Piernickiego, który został zastrzelony w grudniu 1970 roku. Będą też historie osób zaangażowanych w organizację strajków w grudniu 1970 roku na Wybrzeżu. Natomiast o przechytrzeniu cenzury w PRL opowiedzą zanany muzyk i satyryk – zapowiada Adam Cherek, koordynator projektu.

Konferencja naukowa | STAN WOJENNY W POLSCE 1981–1983
▪ 12–13 grudnia
Jak wyglądały przygotowania do wprowadzenia stanu wojennego, jego ustawodawstwo, reakcje Kościoła, zagranicy oraz działalność mediów podziemnych – to tylko niektóre tematy, jakim będą poświęcone wystąpienia naukowców w ECS.
Z tej okazji wręczone zostaną MEDALE WDZIĘCZNOŚCI, którymi ECS honoruje ludzi z całego świata zasłużonych dla polskiej opozycji w trudnych czasach walki o wolność.

Wystawa | ŚLĄSKU, OBUDŹ SIĘ!
▪ 12.12.2016 – 30.01.2017
Ekspozycja poświęcona jest pamięci okresu stanu wojennego na Górnym Śląsku. Autorem tej wystawy jest młody francuski fotograf, rocznik 1985. Nicolasa Leblanc nie było jeszcze na świecie, kiedy narodziła się w Polsce Solidarność, a potem władza wprowadziła stan wojenny wyprowadzając na ulice czołgi. Jego domeną jest fotografia zaangażowana. Tematem innych jego projektów byli m.in. ubiegający się o azyl w Słowenii czy sudańscy uchodźcy. Oscyluje między sztuką i dziennikarstwem, między interpretacją a reprezentacją rzeczywistości.
▪ Serdecznie zapraszamy do galerii Trap (antresola), wstęp wolny.

O kalendarzu oficjalnych uroczystościach, które odbędą się w Gdańsku oraz Gdyni, będziemy informować na bieżąco.