NIĆ. SPLOTY WOLNOŚCI | warsztaty edukacyjne na wystawie czasowej

termin | 19.11.2018 – 3.02.2019, poniedziałek, środa – piątek, od godz. 9.00
czas | do 1,5 godziny zegarowej
koszt | bezpłatne
miejsce | wystawa czasowa i sala warsztatowa
rezerwacja online | zakończona

Wystawa NIĆ. SPLOTY WOLNOŚCI, którą przygotowaliśmy z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, kryje wiele historii i tajemnic. Jak ta, co łączy żałobną suknię na krynolinie po powstańcu styczniowym i sukienkę ślubną uszytą 120 lat później z tkaniny sitodrukowej, żeby przemycić ją z Berlina dla podziemnej drukarni. Eksponaty, które pochodzą z placówek muzealnych i prywatnych kolekcji z całej Polski, opowiadają niełatwą historię narodu, rodzin i pojedynczych ludzi. Chcemy podczas warsztatów rozmawiać o wspólnocie narodowej, naszej historii, symbolach oraz powinnościach, które wynikają z faktu, że wszystkich nas łączy wspólna tradycja.
Zapraszamy na specjalną edycję warsztatów edukacyjnych, które realizujemy w przestrzeni wystawy NIĆ. SPLOTY WOLNOŚCI.

KLASY 0–3 szkoły podstawowe
NIĆ POROZUMIENIA
Nić. Czy kojarzy się tylko z igłą i szyciem? Proponujemy inne skojarzenie – NIĆ POROZUMIENIA. Porozumienie to takie słowo, które zawiera w sobie i „rozmowę”, i „rozumienie”. Niezależnie od różnicy wieku czy narodowości – powinniśmy słuchać siebie nawzajem, próbować zrozumieć i pomagać sobie w codziennych kłopotach. Wspólnie się zastanowimy, czy historię można porównać do splotów tkaniny, a jeśli tak, to jakie kolory mają niteczki pokoju, wojny, miłości, solidarności, wolności…

KLASY 4–6 szkoły podstawowe
PO NITCE DO KŁĘBKA
Wystawa NIĆ. SPLOTY WOLNOŚCI kryje wiele historii i tajemnic. Czas je poznać i odkryć! Zrobimy to razem, solidarnie, dotrzemy do nich jak po nitce do kłębka. Zobaczymy, że tkaniny mają swoją historię pełną zagadek i symboli. Zbadamy przy okazji niezwykle skomplikowaną historię naszego kraju, odnajdziemy symbole, które nas jednoczą, i sprawdzimy, co łączy wystawę ze stocznią.

KLASY 7–8 szkoły podstawowe i KLASA 3 gimnazjum
NIĆ ARIADNY
Wiele wydarzeń w historii Polski było ze sobą powiązanych. Skutki wyborów z przeszłości bywają odczuwalne w teraźniejszości lub przyszłości. Historia jest nicią, która łączy nas wszystkich. Pamiętacie z mitologii greckiej opowieść o Tezeuszu? Nić Ariadny wskazała mu w labiryncie drogę do wolności. Do dziś nić Ariadny symbolizuje drogę do rozwiązania skomplikowanej sytuacji. Czy może być także wskazówką dla nas w trudnej sytuacji? Razem spróbujemy utkać symboliczną nić Ariadny, aby połączyć różne wydarzenia z przeszłości, które mają na nas wpływ.

KLASY 1–3 liceum i technikum
CO NAS ŁĄCZY, CZYLI O SYMBOLACH NIE TYLKO NARODOWYCH
Symbole i znaki towarzyszą nam od tysięcy lat. Być może nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale poruszamy się w świecie znaków, wciąż uczymy się je rozpoznawać i odczytywać, jak symbole narodowe czy znaki drogowe. Porozmawiajmy o symbolach: czym są, a czym nie są, do czego służą ludziom, co może stać się symbolem i co łączy kwiat lilii, orła białego i emocji.