/ Na stronie internetowej ECS można znaleźć zestawienie bibliograficzne pozycji książkowych i multimediów dotyczących PRZEŁOMÓW ’68. To nieocenione źródło wiedzy zarówno dla nauczycieli i uczniów, jak i pasjonatów historii. 
 
25/04 – 27/05/2018
JOSEF KOUDELKA: INWAZJA. PRAGA 68 | wystawa fotografii
/ ECS, sala wystaw czasowych 
Zaprezentujemy zdjęcia i multimedia czeskiego fotografa – Josefa Koudelki, który w sierpniu 1968 roku dokumentował inwazję wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację. Negatywy Koudelka przemycił do Ameryki. W 1969 roku – w pierwszą rocznicę wydarzeń – fotoreportaż Koudelki ukazał się w wielu światowych czasopismach. Dla bezpieczeństwa fotografa i jego rodziny zdjęcia podpisywano inicjałem „P.P.” – od słów „Prague photographer” (praski fotograf).
Wernisaż zaplanowano na 25 kwietnia, udział weźmie Josef Koudelka.
Partnerem ekspozycji jest Instytut Francuski w Warszawie. 
wstęp | wolny
 
7–25/05/2018
KIEDY JOSEF WRÓCIŁ DO PRAGI | warsztaty dla uczniów
/ ECS, sala wystaw czasowych + sale warsztatowe
/ poniedziałek – piątek
/ uczniowie gimnazjalni i ponadgimnazjalni
Dlaczego wojska Układu Warszawskiego wkroczyły do Czechosłowacji? Co się wydarzyło na ulicach Pragi? Jakie skutki miały te wydarzenia dla Czechosłowacji i innych krajów bloku wschodniego? – nie tylko o inwazji i powstrzymaniu demokratyzacji życia będziemy rozmawiać podczas półtoragodzinnych warsztatów.
wstęp | wolny + rezerwacja → ecs.gda.pl/Formularz
 
15/05/2018
ALL YOU NEED IS LOVE | spotkanie wokół książki
/ ECS, biblioteka (1 piętro)
/ 18.00 
Bohaterami wieczoru będą: książka pt. ALL YOU NEED IS LOVE. SCENY Z ŻYCIA KONTRKULTURY (2016) i jej autor – Jerzy Jarniewicz, poeta i eseista, znawca literatury i kultury anglosaskiej oraz tłumacz. To sugestywna i oryginalna opowieść o latach 60., czasach obyczajowej rewolucji, politycznego, społecznego i artystycznego wrzenia, które ogarnęło powojenne pokolenie po obu stronach Atlantyku. W roli moderatora dr Grzegorz Piotrowski z Wydziału Myśli Społecznej ECS. 
wstęp | wolny
 
15–16/05/2018
MAY 1968. GENERATIONAL EXPERIENCE / TRANSFORMATIONAL EXPERIENCE | konferencja naukowa
/ ECS, sala wystaw czasowych
Wydarzenia z 1968 roku były punktem zwrotnym wielu historii, nie tylko europejskich. Praska Wiosna i próba liberalizacji komunizmu, marcowa kampania antysemicka w Polsce, wydarzenia majowe we Francji i Niemczech oraz w Meksyku i Japonii zmobilizowały ogromną rzeszę ludzi i zaowocowały wyłonieniem się nowych elit i rodzajów działaczy oraz przekształceniem społeczeństw. Pięćdziesiąta rocznica tych wydarzeń jest okazją do refleksji nad ścieżkami historycznych zależności w rozwoju ruchów społecznych i współczesnych nurtów politycznych. 
Gościem honorowym konferencji będzie prof. Alain Touraine.
wstęp | wolny

28–30/05/2018
EUROPA Z WIDOKIEM NA PRZYSZŁOŚĆ

/ ECS, sala wystaw czasowych
Tematy tegorocznego forum EUROPA Z WIDOKIEM NA PRZYSZŁOŚĆ zostały zdefiniowane na podstawie naszej ciągłej analizy sytuacji w Europie. Dyskusję rozpoczniemy refleksją na temat procesu odzyskiwania niepodległości przez Polskę oraz inne kraje Europy Środkowo-Wschodniej. Przyjrzymy się też dziedzictwu i europejskim doświadczeniom pokolenia ’68.
Kolejnym ważnym tematem jest sytuacja w Europie po kryzysie ekonomicznym. Czy jest możliwa solidarność pomiędzy Europejczykami? Przyjrzymy się również Rosji po wyborach prezydenckich i zastanowimy nad tym, czy Unia Europejska jest zdolna do stworzenia wspólnej polityki wschodniej. Rozmawiać będziemy też o tożsamości europejskiej i efektach nacjonalizmu w Europie. Zadamy też sobie pytanie: w jakiej Europie chcielibyśmy żyć?

 
 
MINIONE AKTYWNOŚCI

03/2018
MARCOWI EMIGRANCI | warsztaty dla uczniów
/ ECS, sale warsztatowe
/ poniedziałek – piątek
/ uczniowie gimnazjalni i ponadgimnazjalni
Podczas 90-minutowych warsztatów młodzież pozna historię tragicznych wydarzeń Marca ’68 oraz historie Polaków pochodzenia żydowskiego, którzy 50 lat temu zostali zmuszeni do emigracji. Nie zabraknie wspomnień o marcowych wydarzeniach w Gdańsku. Opowiemy m.in. o protestach pod starym studenckim Żakiem przy Wałach Jagiellońskich czy anegdotę o pustym garnku rzuconym w stronę Stanisława Kociołka, I sekretarza Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Gdańsku. Prześledzimy również na wybranych przykładach Marzec ‘68 w muzyce i filmie.
wstęp | bilet: 8 zł/uczestnik 


04/03/2018
TAM, GDZIE ROSNĄ PORZECZKI | pokaz filmu
/ ECS, audytorium (parter)
/ 13.00
Po projekcji filmowej zaplanowano dyskusję, wśród gości: Leo Kantor – reżyser filmu TAM, GDZIE ROSNĄ PORZECZKI (2001) i publicysta, podczas pobytu w Szwecji wspierał emigrację solidarnościową okresu stanu wojennego, Artur Hofman – aktor i reżyser teatralny, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce i Jolanta Krawczykiewicz – dyrektorka Słupskiego Ośrodka Kultury i inicjatorka Dni Kultury Żydowskiej oraz upamiętniania miejsc związanych z przedwojennymi żydowskimi mieszkańcami Słupska.
W trakcie spotkania goście obejrzą również prezentację multimedialną MARZEC ‘68. ZDJĘCIA, KTÓRE ŻYDZI ZABRALI ZE SOBĄ.
wstęp | wolny
 
21–22/03/2018
MARZEC 1968 – ETAP W DRODZE DO WOLNOŚCI | konferencja naukowa
/ UMK Toruń
Zapraszamy do debaty w 50 rocznicę kryzysu politycznego – zapoczątkowanego demonstracjami studenckimi, m.in. w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Radomiu, Łodzi i Poznaniu, brutalnie rozbitymi przez oddziały milicji obywatelskiej – w wyniku którego doszło do pacyfikacji życia intelektualnego i wymuszonej emigracji co najmniej 13 tys. Polaków pochodzenia żydowskiego. 
ECS jest współorganizatorem konferencji. 
wstęp | wolny
szczegóły | → program
09/04/2018
MY, LUDZIE Z MARCA | spotkanie autorskie
/ ECS, biblioteka (1 piętro)
/ 18.00
Czy Marzec ‘68 był prowokacją? Jeżeli tak, to kto za nią stał? Jak wydarzenia wpłynęły na życie ludzi? – m.in. na te pytania odpowie prof. Piotr Osęka, historyk z Instytutu Studiów Politycznych PAN, autor książki „My, ludzie z Marca. Autoportret pokolenia ‘68”. W roli moderatora MichałPrzeperski z Instytutu Pamięci Narodowej.